Заплатите в България са най-ниски в целия Европейски съюз. Минималната работна заплата у нас е 286 евро, а тази в Гърция е 650 евро. Според изследване на "Евростат" у нас на час се плаща средно 5 евро, при 27 евро средно за ЕС.
"Въпросът е дали сме обречени вечно да догонваме Европа. Имаме възможности да не сме последни. Но никога не успяваме да ги използваме докрай. Доходите трябва да се заработят. Не може само да ти дадат още пари. Средната заплата не говори действително как изглежда заплащането. Разделението между хората води до нежелание за работа", коментира икономистът проф. Гарабед Минасян в студиото на "България сутрин".
Според него е важно доколко бюджетът стимулира икономическия растеж. "На фона на корупцията, която виждаме, е илюзия да вярваме, че тя няма да промени решението на инвеститорите. Неравенството е спирачка на икономическия растеж", категоричен бе той.
Колегата му по професия икономистът Любослав Костов също изрази мнение, че е необходима активна политика, която да стимулира икономическия растеж.
"Ръстът на заплатата е двуцифрен, но само в София. В повечето градове е около 2%. Нехомогенното развитие поражда неравенство в страната. Средната работна заплата е по-висока дори в Македония. Икономическите промени са само десни. Ние сега се стремим към консервативна фискална политика. Пазарът се промени. Не можем да бъдем консервативни", посочи той пред Bulgaria ON AIR.
"Ако сравним отрасъла с най-високата средна работна заплата – информационните технологии, и този с най-ниска – хотелиерството и ресторантьорството, ще видим, че бедните стават по-бедни, а богатите по-богати. Неравенството трябва да бъде европейски проблем. В сегашните предизборни кампании за евроизборите никой не говори за неравенство. Ние слушаме само за апартаменти", изтъкна още Костов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.