Поредицата от протести на медицинските специалисти в страната продължава. Те настояват основното им възнаграждение да се равнява на две минимални заплати, медицинските заведения да не функционират като търговски дружества и да има единни правила за специалистите по здравни грижи.
Ще се случат ли тези реформи и кога може да се очаква нов здравноосигурителен модел? По темата говори депутатът от ВМРО д-р Калин Поповски.
"Проблемът е разнопосочен. Въпросът е в това, че средствата, които изразходва здравеопазването, са малко, нищо че ги увеличаваме всяка година. Българската здравна каса разполага с около 650 лв за година на един човек. В сравнение - словенската каса разполага с 5 000 лв", твърди Поповски.Медсестри протестират и в София, готови са за стачки
Той допълни, че друг проблем е, че държавата не плаща пълните 8% осигурителни вноски, а започва всяка година да вдига с по един процент, за да изравни в следващите 3-4 години тези 8% с онези 9 категории български граждани, които ги осигурява държавата - пенсионери по болест и по възраст, военнослужещи, деца и т.н.
Според него вноската за самоосигуряващите се лица трябва да бъде осигурена.
"Парите за здравеопазване са малко и неправилно разпределени. Така разпределени те не могат да финансират колективния трудов договор. Заплатите, които са посочени в него, не се спазват", посочи още депутатът в студиото на "Денят ON AIR.
По думите му ние сме далече и от истинската цена на здравните пътеки и затова държавните и общински болници трупат задължения. Гостът на Bulgaria ON AIR е на мнение, че държавата трябва да взаимства добрите практики на западноевропейските държави.