Липсвата на закон за частния фалит оформя два потока - към сивия сектор и към Терминал 2. Това каза омбудсманът Мая Манолова, съобщава 24 часа. Тя бе домакин на дискусия, посветена на проекта на закон за гражданската несъстоятелност.
Манолова припомни, че страната ни е единствената държава в Европейския съюз, която няма законодателна уредба за несъстоятелност на физическите лица.
Темата за вечния длъжник остава болезнена, посочи Манолова и за да поясни, че трябва да се търси баланс, посочи, че все пак е важно кредиторите да удоволетворят своите вземания, а държавата да предпази гражданите.
По данни на Манолова, през 2017 година задълженията са 4,7 милиарда евро, като само потребителските са около 400 милиона евро. Така над 12 на сто от всички заеми попадат в графата лоши кредити. Това е три пъти повече от средното за Европа.
От друга страна състоянието на законодателството дава превес на монополистите и ощетява откъм права гражданите, посочи Манолова.
Проектът предвижда, законът за частния фалит да подкрепи хората, които са изпаднали във временна невъзможност да плащат заемите си, като се предлага бърза процедура пред съда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.