Омбудсманът Мая Манолова откри първото заседание на първия в България Съвет за наблюдение на политиките за и на хората с увреждания. Манолова е председател на новия орган, който се създава след промените в Закона за хората с увреждания, съобщава БТА.
На събитието присъстват министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и на труда и социалната политика Бисер Петков, както и други представители на ресорни институции и на граждански организации.
Съветът ще изготвя предложения и становища за предотвратяване нарушаването на правата на хората с увреждания, ще подготвя ежегодни доклади и ще прави преглед на националното законодателство и предложения за промени.
Съветът ще се състои от деветима членове, като двама представители се определят от омбудсмана, двама от председателя на Комисията за защита от дискриминация, четирима представили определени от организациите на хората с увреждания и представител от академичната общност избран от БАН.
Мая Манолова увери, че ще държи на публичността и прозрачността на Съвета на наблюдение и че той няма да бъде привилегия за определени лица от неправителствените организаци, които ще бъдат представени в него, включително и за експертите от нейния екип.
Омбудсманът избра четири основни проблема, които според нея трябва да бъдат разрешени.
"Проблеми с личната помощ и влизане на Закона за личната помощ. Хората с увреждания, които не попадат в обхвата на Закона за личната помощ. Проблеми, свързани с месечната финансова подкрепа", изтъкна Манолова, цитирана от Агенция Фокус.
Председателят на новия орган беше категорична, че ще заложи на доброто сътрудничество с институциите, неправителствените и гражданските организации и хората с увреждания.
"Съветът за наблюдение на и за хората правата на хората с увреждания ще издаде заповед на социалните служби лично да посетят всеки един от хората с хората с увреждания, които ползват личен асистент", категорична беше Манолова и добави, че това е единствения начин, по който хората ще получат необходимата подкрепа.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков пък съобщи, че средствата за интеграция на хората с увреждания през тази година са достигнали 550 милиона лева.
Той допълни, че предстои приемане на националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност на хората със затруднения.