Според тях чрез приложенията се правят много точни профили на интернет потребителите, които впоследствие се продават на различни корпорации.
Коментарът им идва на фона на новата мания FaceApp - приложението, което ни "показва" как ще изглеждаме като възрастни. Оказва се, че приложението е потенциална заплаха за сигурността ни в интернет.
Ангелов бе категоричен, че манията по подобни приложения е на стадния принцип. Той допълни, че има платформи, които ни взимат много повече данни от това за състаряване.
"Всяко приложение, с което работим, има достъп до всички тези данни в телефона. Facebook е едно стадо, тълпа. Същата овча тълпа следва и манията с капачката на бутилката. Има и доста по-дебилни приложения, които взимат повече информация. Изкуственият интелект изучава естествената ни простотия. Данните, които ни взимат приложенията, се продават на корпорациите, които ни снабдяват с различни стоки", каза той пред Bulgaria ON AIR.
Димитър Ганчев го подкрепи и сподели, че твърдението, че приложението за състаряване е опасно, само защото е руско, е нелепа. Компанията, която го е разработила се намира в САЩ. Според него корпорациите вече следят интересите на хората дори и те да не са онлайн.
"Когато нещата се докарат до абсурд, тогава ще се намери решение. Не е толкова страшно, че някой ще има достъп до снимките ни. Дългосрочният проблем е, че може би ще ни бъде отнето правото на свободен избор. Когато търговците могат да ни профилират в много точни детайли, те ще могат да манипулират нашия избор", коментира Ганчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.