IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Проф. Овчаров: Влиянието на цар Иван Асен II е стигало до Солун

Откритите монети и кръстове в Перперикон разкриват славна история

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Новите открития на Перперикон доказват, че влиянието на цар Иван Асен II се е простирало до втория по големина византийски град - Солун, обяви пред радио "Фокус" археологът проф. Николай Овчаров. Той коментира новооткритите артефакти на обекта, по-любопитните от които са монета на цар Иван Асен II и три бронзови кръста.

Първите български монети показа проф. Овчаров

Находките са повече от 150 на брой и дават сведения, че Източните Родопи стават част от Българската държава след 1230 година, допълни ахреологът.

"Спецификата е в това, че тези монети започват да се опичат след 1230 година. Годината, в която армията на цар Иван Асен II разгромява армията на Теодор Комнин - един от най-силните византийски владетели. По този начин той възвръща в пределите на българската държава целия юг - Беломорието, Тракия, Източните Родопи.

Интересният момент е, че по всяка вероятност влиянието на цар Иван Асен II се простира и в Солун - вторият по големина византийски град. Това се доказва и от нашите нумизмати през последните години“, обясни той.

След откриването на моментите на Перперикон става ясно, че Иван Асен II поставя в Солун свое протеже – синът на Теодор Комнин – Емануил, като по този начин упражнява властта и в този град, разказа Николай Овчаров.

Българският владетел е използвал монетарниците в Солун, част от гравюрите след това са пренесени във Велико Търново, където по-късно се създават емисиите от монети, обясни той и уточни, че до този момент са намерени три такива монети в рамките на цяла България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата