Поради тази причина пациентите в България, които се нуждаят от тази интервенция ще трябва да чакат докато тя може да се извършва и у нас. Професор Начев заяви, че вече имаме 4-5 човека, които са добре подготвени, но им трябва още време за специализация.
Затова той заяви, че се радва, че Австрия няма да спре програмата си за обучение на кадри, която е подписана със страната ни. В момента 18 човека у нас чакат за белодробна трансплантация.
"В много държави има съмнения за трансплантационен туризъм - търговия с органи. Затова и са затегнати мерките. Държавата трябва да направи така, че тези манипулации да се извършват у нас. Надявам се следващата година да направим първата белодробна трансплантация в България. Имаме около 4-5 човека, които са много добре подготвени. Техника също имаме", обясни Начев.
Той също така коментира и новата реформа в здравеопазването и заплатите на медицинските лица, които през последните месеци организираха масови протести.
"Новата реформа в здравеопазването няма за цел повишаване на качеството, а цели ефективно използване на средствата. Затова трябва да се остойностят медицинските услуги и след това да се извършва контрол на изразходването на средствата, в който да участват и пациентите. Тези фактори трябва да повлияят положително на здравеопазването", заяви професорът пред Bulgaria ON AIR.