Констатираният в Северна Македония случай на антракс няма отношение към нашата страна и населението ни, съобщиха за БТА от Българската агенция по безопасност на храните.
"Антраксът е заболяване, типично за нашите географски ширини", посочват от агенцията.
Това не е екзотично заболяване, нито попада сред групата на контагиозните и спешни болести по животните. Заболяването се предизвиква от бацил, който животните поемат с фуража.
Самият бацил е устойчив в околната среда - проучванията сочат, че издържа над 70 години под формата на спора.Заболяването антракс периодично се констатира и в България - почти ежегодно, но няма епизоотичен ход и не води до разпространение на големи територии.
"Съществува ваксина и всички животни в констатирано огнище се ваксинират в продължение на 30 години, което ги предпазва от заболяването", информират от Българската агенция по безопасност на храните .
Заболяването е зооноза и при хората води до летален изход, ако не се вземат навреме мерки. Заразяването става най-често при клане на болно животно и инфектиране на повърхностни рани.
"Възможно е заразяване и при консумиране на месо от болни от антракс животни, но се констатира доста по-рядко", предупреждават още от БАБХ.
Във всеки един случай на съмнение, стопаните на животни следва да информират своя ветеринарен лекар за предприемане на нужните мерки.
"Заболяването води до сериозни последици, когато не се спазват ветеринарномедицинските правила, както се случи при огнището в с. Млада гвардия през 2015 г.", припомнят от агенцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.