Зад тезата, че се движим във вярната посока, застават висшистите, живеещите в градовете и хората със стандарт над средния. Пътят, по който вървим, е сбъркан според бедните, нискообразованите и живеещите в селата.
18 процента от българите посочват, че днес живеят по-добре отколкото през 2001 г., и въпреки че не са много, е важно какви са тези хора, посочват от НЦИОМ. Те констатират, че по-добре днес живеят младите и високообразованите българи, което говори за престижна подкрепяща среда за управлението, както и за потенциал на управляващите сред проспериращи обществени прослойки.
Според данните управлението на НДСВ е допринесло за по-добър живот на 25 на сто от анкетираните на възраст между 18 и 30 години и на 26 процента от тези на възраст между 30 и 40 години. 27 на сто от пълнолетните българи с висше образование посочват, че живеят по-добре днес отколкото преди четири години.
Преценяващите, че кабинетът на премиера Симеон Сакскобургготски с работата си е допринесъл за доброто на страната през последните четири години възлизат на 50 процента.
Не е направено нищо добро за страната според 23 на сто. 27 на сто се затрудняват да посочат кое от направеното по време на сегашното управление може да бъде определено като "добро за България". Скептици към това, че има нещо добро направено за времето на управление на сегашния кабинет, са главно хората на възраст над 60 години.
Направеното добро за страната от сегашния управленски екип българите свързват главно с външната политика на кабинета - 27 на сто са убедени, че след четири години управление на НДСВ българите имат по-висок международен авторитет. Всеки десети посочва, че социалната политика е била направеното добро за България през изминалите четири години.
6 процента виждат доброто във финансовата и икономическа стабилизация на страната, а 3 на сто -в намаляване на политическото противопоставяне.
Най-лошо впечатление у хората след отминаващите четири години оставя понижаването на жизнения стандарт, посочено от 12 на сто. С безработицата ще запомнят мандата на НДСВ 9 процента от българите, а здравната реформа, провеждана от този кабинет, е определяна като лоша за България от 7 на сто.
Други 7 процента свързват това управление с участието на българския контингент в Ирак. Приватизацията е посочвана като неуспех за работата на този кабинет от 5 на сто. 4 процента са огорчени, че в края на мандата не могат да видят изпълнени поетите обещания пред хората през 2001 година.
Според НЦИОМ независимо, че има немалко критики към управляващите, 42 процента от анкетираните посочват, че в момента няма партия, която да може да управлява страната по добре от НДСВ. Най-категорични по това са младите и образовани българи. 15 процента виждат алтернатива в лицето на БСП.
Между два и три процента са дяловете на респондентите, според които коалиция ОДС и коалиция БНС могат да се разглеждат като способни да управляват по-добре от НДСВ. 1.3 на сто смятат, че ДСБ биха могли да управляват по-добре от НДСВ. Близо 60 процента от привържениците на БСП са убедени, че тя е алтернативата на сегашното управление, около 20 на сто от тях преценяват, че НДСВ управлява по-добре, отколкото БСП би могла.
От НЦИОМ отбелязват, че предстоящото присъединяване на България към ЕС за българите е източник на оптимизъм. 58 процента посочват, че фактът на предстоящото присъединяване към ЕС ги мотивира да направят своя избор на партия, за която да гласуват на предстоящите парламентарни избори.
Това важи особено за младите и образовани българи и за хората, които не изпитват материални лишения. Очевидно европейската перспектива се оказва значим "самостоятелен" играч на изборния терен, коментират социолозите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.