IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Шпионският екшън у нас: "Русофили", пари и връзки с ген. Решетников

Разследва се шпионаж в полза на Русия

Шпионският екшън у нас: "Русофили", пари и връзки с ген. Решетников

Навръх 9 септември спецпрокурори и полиция задържаха бившия главен редактор на в. "Дума" и бивш депутат от БСП Юрий Борисов, в момента секретар на движение "Русофили". Той бе отведен за разпит в Специализираната прокуратура, а снощи бе освободен.

Били са задържани и председателят на движение "Русофили" Николай Малинов и заместникът му Милен Чакъров. По непотвърдена информация е имало и обиск в дома на Малинов.

"През целия разпит се въртяха въпроси в две насоки - финансиране от чужбина и изнасяне на информация за чужбина. Атаката е многопосочна - срещу Малинов, срещу "Русофили" и срещу българо-руските отношения като цяло. Малинов също бе задържан и нямаме информация за него, което е абсурдно", заяви пред Bulgaria ON AIR Юрий Борисов.

Борисов е разпитван в качеството на свидетел във връзка дело, образувано на 2 юли т.г. по чл.105 от Наказателния кодекс, който гласи, че който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да є служи като шпионин, се наказва с лишаване от свобода от 5 до 15 години, съобщи от своя страна прокуратурата.

Почетният председател на "Русофили" Енчо Москов и проф. Ваня Добрева, член на НС на БСП, също са били разпитвани. Москов потвърди, но смята, че арестите не са свързани с дейността на "Русофили", пише "Труд".

Николай Малинов е бивш издател на в. "Дума". Преди няколко месеца президентът Путин го награди с "Орден на дружбата", близък е с ген. Леонид Решетников - бивш служител на руското външно разузнаване, и руския олигарх Константин Малофеев. Малофеев искаше чрез Николай Малинов да купи телевизия TV7 и NEWS7 и да направи ТВ канал на руското православие с аналитична насоченост, а NEWS7 да играе ролята на информационен канал.

Проф. Ваня Добрева освен активист на движение "Русофили" е и член на Националния съвет на БСП.

"В 7 часа дойдоха вкъщи, за да ми връчат призовка за разпит. Самият разпит бе насрочен за 10 часа. Следователите бяха вежливи, питаха ме какво правя в движение "Русофили" и с какво точно се занимавам там. Отговорих им, че в момента организирам чествания на Юрий Венелин, а след това ще се заема и с отбелязването на годишнините на Иван Вазов и Софроний Врачански, които има опасност да бъдат неглижирани. Казах им още, че пиша статии, но не като член на "Русофили", а като учен и изразявам възмущението си от махането на Пушкин, Толстой и Достоевски от учебниците по литература. Подчертах, че се тревожа от отпадането на Шилер и Гьоте от учебния материал.
Питаха ме и как се финансира движение "Русофили", казах, че не знам. Зададоха ми и въпрос дали се познавам с Решетников. Отговорих, че съм се запознала с него на конференция в Самара. Казах им, че се познавам от конференция и с шефа на Американската академия на науките, който беше съветник на Клинтън. Подчертах, че напоследък има тенденция Центърът за стратегически изследвания към руското правителство да бъде представян като престъпна организация, което е абсурдно. Подчертах, че не е добре да късаме духовната връзка с Русия, че е добре да имаме по-самостоятелна политика. Попитах ги дали викат представители на всички движения и неправителствени организации да им задават подобни въпроси. Смятам, че това което се случва, е политическа репресия", заяви Добрева пред "Труд".

Социологът Живко Георгиев също е бил разпитан в ДАНС като свидетел по разследването за шпионаж в полза на Русия.

"Питаха ме дали познавам Решетников. Отговорих им, че знам, че е шпионин, но лично не го познавам. Зададоха ми и въпрос дали познавам издателя Николай Малинов. Казах: "Да, две социологически проучвания съм правил за него". Питаха ме и дали съм провеждал социологически проучвания за геополитически нагласи у нас. Да, отговорих, правил съм доста такива - те са стандартни. И не само за отношението към Русия у нас, но и за това към Китай, САЩ, Европейския съюз, каза още социологът. Дори си измислих сам въпросника, защото поръчителят поиска така, убеден, че най-добре знам какво да съдържа. Нищо опасно, тайно или изненадващо няма в тези проучвания - такива правим даже и за български медии. Нито следователите научиха много от мен, нито аз от тях. Разговорът ни продължи около половин час", каза пред "24 часа" социологът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата