IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Медиците ни се отказаха да искат компенсации от Либия

"Подписахме някакви документи", каза д-р Ашраф ал Хаджудж пред журналисти в Европейския парламент.

Медиците ни се отказаха да искат компенсации от Либия

Петте български сестри и палестинският лекар, които бяха освободени от либийски затвор след повече от осем години, прекарани там по обвинение, че умишлено са заразили деца в либийска педиатрична болница с вируса на СПИН, се отказаха от правото си да поискат компенсация от Либия.

"Да, подписахме някакви документи", каза д-р Ашраф ал Хаджудж пред журналисти в Европейския парламент.

Той не обясни съдържанието на тези документи, нито кой точно е поискал от медиците да ги подпишат.

Ашраф обаче каза, че шестимата няма да искат финансова компенсации.

Те бяха освободени през юли след интензивни дипломатически усилия от страна на Европейската комисия и френския президент Никола Саркози, както и съпругата му Сесилия.

Европейската комисия, която участваше в преговорите за освобождаване на медиците, заяви, че не знае нищо за документите за отказ от компенсации, подписани от медиците.

"Ние не знаем да са подписвали нещо, а ако са го направили, ние не сме били там", каза говорителката на еврокомисаря по международните отношения Бенита Фереро Валднер, Кристиане Хохман.

Точните обстоятелства на освобождаването на медиците остават неясни.

Първата дама на Франция - Сесилия Саркози, разказа пред вестник "Ест Репюбликен", че след пристигането си в Триполи е преговаряла с либийски официални представители в продължение 50 часа с цел освобождаване на медиците.

В Париж комисията за външните работи на френския парламент прие да назначи анкетна комисия, която да отговаря за събитията в Триполи.

Депутатът социалист Пиер Московиси, който ще оглавява тази група, заяви, че иска да изясни какви точно "финансови, военни или ядрени отстъпки" са направени на Либия в замяна на свободата на медиците.

Британски член на Европейския парламент заяви, че е задал въпроси в писмен вид на Фереро-Валднер, искайки от нея да хвърли малко светлина върху обстоятелствата, при които шестимата бяха освободени.

"В продължение на 8 години ние бяхме неефективни. Мисля, че има какво да се отговори. Либия би трябвало да компенсира медиците", каза британският евродепутат консерватор Джефри ван Орден пред "Асошиейтед прес".

Ал-Хаджудж и Валентина Сиропуло заявиха, че не търсят финансова компенсация от Либия.

"Ние няма да искаме пари от Либия - страната, която ни причини толкова много страдания", каза Сиропуло.

Ал Хаджудж настоя ЕС да "отвори своето досие за човешките права в Либия с хирургически нож". "ЕС има моралната отговорност да го направи", каза той, като добави, че групата е била жертва на "мръсни политици".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата