Протестът пред парламента- фоторепортаж на Dnes.bg
Председателят на Народното събрание Георги Пирински излезе при протестиращите пред парламента.
Демонстрантите го посрещнаха с викове: "Оставка" и "Мафия".
По данни на синдикатите около 75 000 са протестиращите учители, оградили Парламента.
Пирински обясни на протестиращите, че Народното събрание не може да е посредник между правителството и синдикатите по проблема с исканията за увеличение на заплатите на учителите, след което отново се прибра в сградата на парламента.
Заедно с него при протестиращите излезе и председателят на парламентарната комисия по образование Лютви Местан, както и депутатите от коалиция за България Михаил Миков, Мая Манолова и Румен Овчаров.
По-рано депутати от опозицията излязоха от парламента и се срещнаха с протестиращите пред сградата учители.
При учителите излязоха Мирослав Мурджов от БНС, Мария Капон, доц. Борислав Китов от БНС, Яне Янев от ОДС, проф. Димитър Камбуров от ДСБ.
Мария Капон заяви на учителите, че ще бъдат с протестиращите, защото е срамно българския парламент да се огражда от учителите - хората, които дават образование на децата.
Яне Янев съобщи, че са приключили консултациите между опозиционните партии в парламента и се е взело решението да се иска вот на недоверие към правителството.
Лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов връчи декларацията на Единния стачен комитет чрез независимия депутат Мария Капон, като обяви, че връчва декларацията до председателя на парламента Георги Пирински чрез опозицията.
Желязко Христов заяви, че това, което се случва в момента, е срам за управляващите, но то показва и какво е тяхното отношение към образованието и ако продължават така, няма да има кой да учи българските деца.
Доц. Борислав Китов съобщи, че декларацията е внесена в деловодството на НС.
Мария Капон уточни, че тъй като Георги Пирински не е пожелал да приеме декларацията, от опозицията са я внесли по административния ред на парламента.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев подчерта, че народните представители трябва да знаят, че в момента около парламента има хора, които са два пъти повече от българската армия. Тези хора са дали властта на депутатите, но те са и хората, които могат да я вземат, обясни той. Тренчев съобщи още, че двамата с Желязко Христов утре са поканени в 12.30 часа на среща при президента. Засега не е ясно кои ще бъдат останалите участници в срещата.
Министерски съвет има варианти за действие, има план, по който се движи и нека дадем възможност на съответните министри да го изпълнят - това каза министър Николай Василев след днешното заседание на кабинета.
Василев отговори така на въпрос дали министрите са разгледали днес доклада на просветния министър Даниел Вълчев за хода на преговорите със синдикатите.
Василев допълни: "Много подробно бе обсъдена ситуацията. Всички министри стоим зад министъра на образованието и науката и зад финансовия министър. Анализите и разчетите, които се правят, са принципно правилни и единствените възможни. Всичко останало е нереалистично. Нищо екстравагантно не може да се случи в една пазарна икономика".
На въпрос докога според правителството може да продължи стачката на учителите министър Василев каза: "Все пак има известни граници във възможностите и логика в икономическата политика, на фона на които се очертава един рекорден дефицит по текущата сметка в тазгодишния бюджет".
Николай Василев не отговори на въпрос как се е отразил протеста под прозорците на Министерски съвет днес, докато кабинетът заседаваше, но подчерта, че "атмосферата е направила впечатление".
Преди него заседанието напусна Даниел Вълчев, който каза само: "Представих доклада пред Правителството. Друг път ще Ви кажа какво пише в него. Очаквам преговорите да продължат".
Днес министрите напускат заседанието през задния вход на правителствената сграда.
Протестът пред парламента- фоторепортаж на Dnes.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.