Около 3% от малко над 2-та милиона души население на Северна Македония имат български паспорт. Немалка част от тях се обучават у нас и остават да живеят тук.
За родения в Щип Никола Колев евроинтеграцията е приключила. Като васкуларен хирург той работи във Военномедицинска академия и на практика е служител в база на НАТО, разказва в репортаж bTV.
„Това е единствената страна, където не ни наричат чужденци - хората от Македония, но на официално ниво считам, че трябва да има помощ от по-голямата страна България към по-малката Македония”, казва д-р Никола Колев.
Още като студент той доказва българския си произход и получава паспорт, с който винаги може да се премести в друга европейска държава.
„Може би съм традиционалист, може би съм лоялен, но България ми е помогнала и чувствам, че трябва да помагам на хората, които с данъците си са платили моето обучение”, разкрива д-р Колев.
Според него родната му страна трябва да се учи как да стигне до Европа от опита на България.
„Бърза интеграция, редом до България, както е било винаги”, казва Колев.
Както лекарите не признават граници, така и д-р Колев възприема Европа като една голяма държава без граници, в която има място и за българи, и за македонци.
Междувременно евролидери призоваха да не се отлага решението за старт на преговорите за членство в ЕС със Скопие и Тирана. Председателите на Съвета на Европейския съюз и на Европарламента, както и настоящият и новоизбраният председател на Европейската комисия излязоха с общо послание преди очакваното след 2 седмици решение на лидерите на страните членки по повод евроинтеграцията на Северна Македония и Албания.
В съвместно изявление на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, на Европейския парламент Давид Сасоли и на новоизбрания председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се отправя призив да не се отлага решението за започване на преговори за присъединяване на Северна Македония и Албания.
"През юни постигнахме ясно и значимо решение преговорите да започнат не по-късно от октомври 2019-а година. ЕС стои зад този стратегически избор. Дали това ще се случи, ще бъде тест за Общността да изпълнява обещанията си и да гледа в бъдещето", се казва в изявлението, цитирано от БНР.