Изкупните цени на кравето мляко са станали европейски, а през последния един месец са се покачили с 10%, заяви Димитър Зоров, председател на Управителния съвет на Националния млечен борд,
"Литър краве мляко вече се купува за цена от 60 стотинки, което е средната цена в страните от ЕС, но качеството е много по-ниско", каза Зоров.
По думите му високата цена е заради огромния дефицит на пазара на краве мляко, въпреки че огромната част от българските фермери не са изпълнили хигиенните изисквания на ЕС.
Съществува хаос в сектора "Млекопроизводство и млекопреработка", каза зам.-председателят на Управителния съвет на борда Пламен Пенчев и обвини Министерството на земеделието за това.
"Ние настояваме да се създаде стандарт за производството на сирене, мляко и кашкавал, който обаче да бъде контролиран и правилата да се спазват. Има два вида продукти в България. В момента едните са с ниско качество и се предлагат на местното население, а другите са предназначени за износ, отбеляза Пенчев.
„Няма стратегия за развитието на бранша, никой не казва какво ще се случи с 300-та хиляди крави в България и квотната система, защото след три години ще са нужни едва 150 хиляди, за да се покрие квотата, определена от ЕС”, обясни Пенчев.
"На хората с 1-2 крави трябва ясно да им се обясни какви са европейските изисквания, ако искат да бъдат млекопроизводители. В противен случай те просто трябва да бъдат посъветвани да се преориентират към месодайно производство", посочи още Пенчев.
Димитър Зоров обясни, че в момента има дефицит на говеждо месо в Европа и това трябва да се използва, за да се преориентират малките фермери към този сектор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.