Работещите във висшето образование и Българската академия на науките се надяват на успешни преговори с Министерството на финансите и Министерството на образованието и науката, които да доведат до 20-процентно увеличение на заплатите от 1 ноември т.г.
Това съобщи председателят на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ Лилия Вълчева. Тя уточни, че това увеличение се равнява на 40 млн. лева и те могат да бъдат осигурени от рекордно високия бюджетен излишък.
Синдикатите във висшето образование приемат проекторамката на Бюджет 2008, при условие че получат 20-процентното увеличение от 1 ноември т.г. Те обаче категорично не се съгласяват с липсата на средства за наука в бюджета за следващата година.
В макрорамката за 2008 г. са предвидени средства за БАН със 77 млн. лева по-малко от тази година, което означава, че заплатите в БАН би трябвало да се намалят със 100 лева. В момента средната брутна работна заплата в БАН е 470 лева.
Бюджет 2008 ще даде възможност за увеличение на заплатите от 17 до 47% в някои висши учебни заведения. С 20% могат да се повишат заплатите в Минно-геоложкия университет и в УНСС, с 25% - в Шуменския университет и Техническия университет в София, 30% - в Софийския университет, с 40% - в Лесотехническия и Русенския университет.
Според изчисленията на синдикатите, в 7 ВУЗ-а и БАН към 1 юли 2008 г. заплатите ще бъдат близки или под нивото на средната брутна работна заплата в средното образование. Към момента най-ниска е средната брутна работна заплата в Минно-геоложкия университет - 452 лева, в Бургаския университет - 464 лв., в Техническия университет-Габрово - 515 лева и СУ - 539 лева.
Синдикатите настояват догодина заплатите във висшето образование да се увеличат два пъти по 20%, което означава средна брутна заплата във висшето образование от 665,97 лева. Лилия Вълчева посочи, че изпълнението на държавната субсидия през първите 10 месеца на годината за висшите учебни заведения е 90%, а ВУЗ-овете се налага да покриват със собствени средства разходите за увеличения брой студенти и за чуждестранните студенти от държавите членки на ЕС.
През учебната 2007-2008 броят на студентите у нас е с около 8 000 повече от миналата учебна година. Предлага се стипендията на студентите да стане една минимална работна заплата, а на докторантите - две минимални работни заплати.
В подкрепа на своите искания ВУЗ-овете са събрали 13 000 подписа. Утре в 10 часа синдикатите от висшето образование имат среща в парламента с председателя на образователната комисия Лютви Местан. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Работещите във висшето образование искат 20% увеличение за заплатите
Работещите във висшето образование и Българската академия на науките се надяват на успешни преговори с Министерството на финансите
07.11.2007 | 13:49 ч. Обновена: 14.01.2025 | 14:02 ч.
Новини
-
18-годишна спортистка е била изнасилвана от 62-ма мъже в продължение на години
-
Лена: Съставът на кабинета е меко казано скандален
-
Украинският президент Зеленски ще посети Варшава
-
Един пострада при стрелба в София, четирима са задържани
-
Вижте къде в София спират водата утре
-
В администрацията има 10% от работещите, които получават по-големи възнаграждения от ръководителите
-
Това ли ще са министрите в кабинета с първия мандат на ГЕРБ?
-
"Сенесейят", който в ухото на Петков думаше, не е член на Българска Федерация по Карате
-
Севернокорейските войски в Украйна не са успели да дезертират
-
Зидарят, който помага на Тръмп да направи Гренландия отново велика
-
Медведев отсече: Украйна няма шанс за уреждане на конфликта по "германски сценарии"
-
Шефът на НАТО: Ще учим руски след 5 г., ако не вдигнем парите за отбрана
-
Дясната ръка на Путин: До една година Украйна може напълно да престане да съществува
-
Помислете два пъти, преди да се ангажирате с европейски ботуши на терен в Украйна
-
Това ли ще са министрите в кабинета с първия мандат на ГЕРБ?
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата