На Йордановден в цялата страна за здраве във водата се хвърля богоявленският кръст. Вниманието на днешния празник обаче е насочено и към един град, който в продължение на стотици години пази традицията жива.
Всяка година калоферци се хващат на емблематичното мъжко хоро и влизат в ледените води на река Тунджа.
На Богоявление в Калофер празникът започва още от ранни зори. Всички калоферци, готови да влязат в ледените води на река Тунджа, се събират в къщата на кмета.
Според поверието всеки, който влезе във водата, ще бъде здрав през цялата година. Ниските температури не са успели да вледенят изцяло водите на Тунджа. А хора от цялата страна се събират около реката още от 4:00 ч. сутринта.
Под съпровода на тъпани и гайди шествието пристига от дома на кмета до мястото на реката, където ще бъде хвърлен кръстът. Леденото мъжко хоро се води от кмета, а участниците са десетки.
"Стараем се, каквото е било преди, да бъде и сега", сподели кметът на града пред камерата на Bulgaria ON AIR.
Димо е най-малкият участник в мъжкото хоро и е на крехката възраст от 2 години. Той ще получи кръста, защото по традиция този, който го извади от водата, винаги го дава на най-малкия участник.
Калоферци се надяват тяхната традиция да влезе и в списъка с нематериално богатство на ЮНЕСКО, предаде репортер на Bulgaria ON AIR.
Днес жителите на Калофер отбелязват и рождението на големия революционер Христо Ботев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.