Сумата, определена за България, е пета по размер след тези на Полша, Германия, Румъния и Чехия. Общият размер на планираната помощ от Фонда възлиза на 7,5 млрд. евро.
Финансовата подкрепа на Пошла ще бъде в размер на 2 млрд. долара, докато тази за Германия възлиза на 877 млн. евро, съобщава Euractiv. По този начин Варшава и Берлин ще получат най-голяма помощ за прехода към по-чиста енергия от Фонда.
Въпреки тези данни предстоящите преговори за бюджета на Европейския съюз (ЕС) могат да променят критериите и самата сума, която е предвидена.
Съгласно плановете, публикувани от изпълнителния орган на ЕС във вторник, новият фонд ще бъде част от т.нар. "Механизъм за справедлив преход", който ще насочи 100 млрд. евро към подпомагане на процеса на загърбване на изкопаемите горива, като въглища, природен газ и петрол, и по този начин Европа да постигне целите си за климатичен неутралитет.
Заявленията за финансиране в рамките на Фонда ще се оценяват въз основа на интензитета на отделяне на парникови газове в конкретните райони, потенциалните загуби на работни места и нивото на доходите на населението.
В документ, разгледан от Euractiv, се посочва, че районите в Германия със силно развита въглищна индустрия ще могат да се възползват от голям дял от Фонда, както и Румъния и Чехия, които съответно ще получат 757 млн. евро и 581 млн. евро.
Но страните членки няма да получат автоматично тези суми, тъй като парите ще бъдат разпределяни въз основа на плановете за преход на регионално ниво, където ще трябва да се уточни как точно ще се използват средствата.
Второто място на Германия в този списък може би е изненадващо, като се има предвид, че най-силната икономика в Европа регистрира бюджетен излишък в размер на повече от 13 млрд. евро през 2019 г. По този въпрос говорителите на ЕК отказаха да дадат коментар за момента.
Себастиан Манг от "Грийнпийс" посочва, че "Германия и Полша просто не правят достатъчно" по отношение на ангажираността спрямо прехода.