Всеки четвърти българин не вярва, че някога ще дойдат по-добри времена, а 15% от младите (между 18-34 г.) не отричат, че при определени обстоятелства авторитарен режим би бил по-удачно решение.
Това са резултатите от изследването "Живот в преход" на Световната банка (СБ) и на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), проведено в 29 страни от Централна и Източна Европа и от бившия ОНД, цитирано от вестник "Сега".
То е правено чрез анкети на 29 000 домакинства от целия регион.
Дори в групата на 18-34-годишните българи, които имат бегли спомени отпреди 1989 г., само 30% твърдят, че сега се живее по-добре.
При българите между 34 и 49 години този процент пада до 20%. Около 15% от хората над 50-годишна възраст виждат икономически напредък, а 25% считат, че политическата обстановка сега е по-добра от тази преди 1989 г.
Според изследването по-черногледи в това отношение са само в Черна гора, Сърбия, Македония и Хърватска.
В Румъния се забелязвало по-голямо задоволство от живота, отколкото у нас, особено сред най-младите, а всички възрастови групи в северната ни съседка са изразили оптимизъм и убеденост, че идват по-добри времена.
Авторите на доклада твърдят, че заключенията дали преходът е свършил не бива да се правят само въз основа на икономическите данни.
"За много хора в тези 29 държави демокрацията и пазарната икономика не вървят задължително ръка за ръка и мнозина си представят, че идеалното общество е някаква смес от свободен пазар и "желязна ръка", отбелязват те.
Така например 60% от младите в България и Румъния подкрепят демокрацията по принцип, но 15% от българите и 25% от румънците при определени обстоятелства биха предпочели авторитарен режим.
Процентът на поддръжниците на демократичните промени намалява с увеличението на възрастта. При хората над 64 години само около 25% подкрепят демокрацията, а други 25% направо искат да се върне миналото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.