Националният оперативен щаб взе решение на изследване за COVID-19 да бъдат подложени и по-широк кръг лица.
Извънредният скрининг ще обхване между 150 и 200 пациенти с установена вирусна инфекция, настанени в инфекциозните структури на лечебните заведения.
"Въпреки че при тези хора вирусната инфекция най-вероятно се дължи на циркулиращия в момента в страната ни грипен вирус тип Б "Виктория", мярката се взема превантивно - за да не се допусне пропуск в изолирането на евентуален случай на новия коронавирус у нас", съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на брифинга в 17 часа.Той посочи още, че с оглед бързото разпространение на вируса със заповед на министъра на здравеопазването към наблюдаваните страни Китай и Италия ще бъдат добавени още Южна Корея и Иран. Причината е както големият брой на засегнати от COVID-19 лица (5186 случая – в Южна Корея и 2336 – в Иран), така и фактът, че само за последните 24 часа броят на установените случаи нараства драстично – в Южна Корея с 851 нови случая, а в Иран – с 835.
Тъй като основни входни точки от Иран в България са Малко Търново и Лесово, на съответните гранични контролно-пропускателни пунктове също ще работят медицински пунктове, стана ясно още от думите на доц. Кунчев.
Днес във Военномедицинска академия за COVID-19 са изследвани 19 проби, а в Националната референтна лаборатория към Националния център по заразни и паразитни болести – 4 проби. Всички те са с отрицателни резултати.
Вече е осъществена комуникация с представителите на Министерството на здравеопазването на Турция във връзка с уговореното между министър-председателя Бойко Борисов и турския президент Реджеп Тайип Ердоган дарение. То включва респираторни маски с висока степен на защита, стандартни операционни маски и ръкавици, защитни очила, предпазни облекла и калцуни, както и диагностични тестове за изследване на новия коронавирус.
Личните предпазни средства ще бъдат в България до два дни, с което значително ще бъде облекчена ситуацията у нас. Това подчерта председателят на щаба и началник на ВМА генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски. Той обясни, че дарението ще пристигне във Военномедицинска академия, а последващото разпределение ще се извърши от Министерството на здравеопазването.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.