От Центъра по биотехнологии към Министерството на науката и техниката на Китай обявиха, че препарат против грип е показал клиническата си ефективност при лечение на заболяване, предизвикано от новия вид коронавирус.
"Това лекарство не е ново, ползва се за лечение на грип и редица РНК-ови вируси. Мисля, че някой от препаратите за Хепатит C ще е ефикасен и за лечение на коронавируса. Има и друго, много по-ново лекарство - японско, сигурно ще се чуе и за него", каза в студиото на "Денят ON AIR" проф. Златко Кълвачев.
"Би трябвало да се справим, здравната ни система не е от вчера. Медиците имат право да се опасяват за собствената си защита, надявам се скоро ще излезем от тази ситуация. Едва ли някой може да каже кога ще дойде пик и кога ще отмине. Не мога да дам прогноза. При положение, че няма ваксина, е нужно голямо количество имунно население", смята проф. Златко Кълвачев.По думите му над 80% от хората ще се заразят и много няма да разберат, ако не се тестват.
"Сега се движим нагоре към върха, не се наемам да прогнозирам кога ще бъде пикът, но ще е тази година. Едва ли заболелите ще бъдат някаква зашеметяваща цифра. Днес беше обявен случай на 103-годишна жена, която вече се е възстановила", добави той.
Според него сега ще си научим урока по трудния начин.
"Знаем, че инкубационният период за коронавируса е между 2 и 22 дни, повече от този на грипа. Знаем, че клиничните прояви в първите дни не се различават от тези на грипа. В тежките форми имаме прояви на пневмония", обясни проф. Кълвачев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Неговото мнение е, че вирусната диагностика се извършва в лаборатории от специалисти и едва ли кръвната група, расата и полът имат значение затова дали ще се заразим с коронавируса.
"Бързите тестове е добре да са широко разпространени, но става въпрос и за антигенни тестове, които засега липсват на пазара. В момента се предлагат бързи тестове за откриване на антитела", отбеляза вирусологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.