Министрите на финансите на ЕС се съгласиха да преустановят временно строгите правила за намаляване на публичния дефицит в блока, което ще позволи на държавите членки да харчат свободно за справяне с негативното икономически въздействието на пандемията от коронавирус, предаде Франс прес.
Временната мярка ефективно спира стриктния контрол от страна на Брюксел върху националните държавни разходи и най-вече върху правилото за бюджетен дефицит, който да не надвиши 3% от БВП на дадена държава и за държавен дълг не по-голям от 60% от БВП.
Това ще бъде особено добре дошло в Италия, страната от ЕС, страдаща най-много от новия коронавирус и която често се намира в нарушение на фискалните правила на блока.
Така наречената "обща клауза за дерогация" от Пакта за стабилност и растеж дава на правителствата "необходимата гъвкавост да предприемат всички необходими мерки за подкрепа на нашите здравни и системите за гражданска защита и за защита на нашите икономики", се казва в съвместното изявление, цитирано от БНР.
Силно задлъжнялата Италия, но също така и Франция и Белгия, вече не спазват фискалните правила на ЕС, обявявайки през последните дни десетки милиарди евро допълнителни стимулиращи средства за борба с опасната болест, която на практика спря техните икономики.
Министрите ще проведат видеоконференция и във вторник, за да обсъдят други начини за обединяване на силите за борба с това, което със сигурност ще се окаже изтощителна икономическа рецесия за целия континент и за световната икономика.
На днешната среща обаче беше изключена идеята на Италия и на Франция за емитиране на общи европейски облигации, добили през последните дни известност като "коронаоблигации".
Очаква се вместо това министрите да позволят на страните да искат гаранции за заеми от Европейския механизъм за стабилност (ESM), който разполага с 400 милиарда евро.
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че МВФ очаква, че глобалната икономическа рецесия през 2020 г. ще бъде "поне толкова лоша, колкото по време на световната финансова криза през 2008 - 2009 г. или дори по-лоша".
От друга страна, МВФ очаква да последва икономическо възстановяване през 2021 г., заяви тя.
Георгиева отбеляза, че фондът приветства извънредните фискални действия, предприети от много страни за укрепване на здравните системи и защита на засегнатите компании и работници, както и стъпките на централните банки за облекчаване на паричната политика, като добави: "Ще са необходими още повече, особено на фискалния фронт".
"Инвеститорите вече са изтеглили 83 милиарда долара от развиващите се пазари", предупреди Георгиева, като отново посочи икономически удар от коронавирусната пандемия върху "държавите с ниски доходи".
Разгръщането на "целия ни капацитет за заеми от 1 трилион долара" е една от мерките, които МВФ има на разположение за борба с трудности за глобалната икономика, причинени от Covid-19, посочи Кристалина Георгиева.
Тя обеща, че МВФ ще засили масирано спешното финансиране, като отбеляза, че 80 държави вече са поискали помощта му.