Правителството прие решение за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на Българската банка за развитие на обща стойност до 700 млн. лева.
Средствата от увеличаването на капитала ще се използват за изпълнение на мерки за подпомагане на икономиката във връзка с епидемията от COVID-19, в т.ч. за издаване на портфейлни гаранции към банките, които да им позволят да предоставят по-гъвкави условия за бизнес кредити за определен период при определени условия и индивидуална преценка на всеки конкретен случай.
Meрките, които се предвижда ББР да предприеме, целят осигуряване на достъп до финансиране за поддържане на оборота и дейността на малки и средни предприятия, засегнати от пандемията на COVID-19, с цел намаляване до минимум на рисковете от изпадане в криза на ликвидност и превантивна подкрепа на бизнеса, в т.ч. и чрез споделяне на риска с търговските банки в страната.
С друго свое решение правителството одобри подаването на искане за получаване на разрешение за прилагане на освобождаване от мита и ДДС при внос на стоки от медицински характер, свързани с борбата с COVID-19, чрез включване в общо решение на Европейската комисия (ЕК).
Искането е за включване в първото общо решение на ЕК за разрешаване на прилагането на освобождаване от облагане с мита и ДДС. То е върху вноса на стоки от медицински характер и за стоките, внасяни от агенции за подпомагане при бедствия, с цел удовлетворяване на нуждите, свързани с тяхната дейност, за времетраенето на интервенцията.
В приложение към искането е посочен списък на стоките, предмет на освобождаване от мита и ДДС при внос.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.