IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Пътуваме в чужбина на собствен риск, застраховката не е излишна

Туристите могат да получат лечение и с европейската здравна карта

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Застраховка в чужбина е препоръчително да си направим, ако сме решили да отскочим за уикенд или по-дълга лятна ваканция. Причината е, че за да пътуваме до съседните държави – Гърция, Румъния и Сърбия, ще попълваме декларация, че лечението ни при евентуално заразяване с COVID-19 по време на ваканцията е на собствен риск.

Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов след четиристранната среща на върха с колегите му от региона. Подобна декларация ще подписват и всички влизащи у нас от тези страни. Към момента това е условието за отпадане на 14-дневната карантина за тези, които се връщат от почивка или бизнес пътуване в някоя от тези държави.

За страните от ЕС, включително Гърция и Румъния, туристите могат да се ползват при нужда от медицинско лечение и европейската здравна карта, която дава право на безплатно лечение. В този случай обаче медицинските грижи трябва да са в лечебно заведение, което работи със съответната здравна каса, като такова може да няма в непосредствена близост до мястото, в което са отседнали туристите. Освен това може да се наложи те да предплатят част от здравните разходи и чак при връщане в България да получат парите си обратно. Това означава за предвидят голяма сума за евентуални медицински разходи.

Затова според експерти е по-добре да сключите и допълнителна туристическа застраховка, която би покрила лечението ви. Предвид, че повечето компании имат международни партньори, така няма да се наложи и да плащате големи суми предварително, които после да ви се връщат. Застраховката е препоръчителна и за страни извън ЕС, в които не са в системата със здравните карти.

В момента само един застраховател предлага подобна полица, която покрива и евентуално лечение от коронавируса, обясниха за „Труд“ брокери на полици.

Цената не е много по-висока от стандартната застраховка за туристически пътувания. За да се сдобият с подобна полица пътуващите към Гърция например трябва да платят около 2 лв. на ден от престоя си, или около 15-16 лв. за седмица, с които си гарантират спокоен престой.

Европейската здравна карта дава право на лечение в страните от ЕС. Право на такава имат здравноосигурените, а пластиката се издава от Националната здравноосигурителна каса. Срокът й на валидност е една година, като за пенсионерите и децата се прави изключение. Картата за възрастните хора важи 10 години, а за децата – 5 години, или до навършване на 18 г. Издава се за 15 дни, след попълване на заявление и се подновява месец преди изтичане на предходната здравна карта. За да е безплатно лечението ви в чужбина, трябва да намерите лечебно заведение - доставчик на местната здравна каса. Ако изберете друга болница, която няма такъв договор, всички здравни услуги остават да ваша сметка. Ако част от лечението не се покрива от местната здравна каса, допълнителните разходи на болния са за негова сметка. Затова експертите препоръчват и допълнителна застраховка при пътуване в чужбина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата