Близо 50 на сто от работещите във фитнес центровете са съкратени. Посещенията на фитнес залите в сравнение с миналогодишния период е не повече от 25-30%. Това заяви пред БНР Петър Ангелов, председател на Българската асоциация за здраве и фитнес.
Той отбеляза, че заетите във фитнес индустрията са около 50 000. Фитнес залите бяха отворени преди две седмици, а браншът се смята за един от най-силно засегнатите от ограничителните мерки. "Тъй като ние нямахме дори теоретична възможност за приходи. Разходите в голяма степен останаха. Наемодателите не проявяват никакво разбиране и изпращат фактури през времето на затварянето", разказа още Ангелов.
Той сподели, че след отварянето положението на залите финансово се влошава, защото 30% посещения не значат 30% приходи. "Защото повечето от хората са предплатили картите си и просто си ги използват."
За периода на затварянето до момента се изчисляват загуби от близо 20 милиона лева.
"В нашата индустрия печалбата въобще не е толкова голяма, че да може да компенсира такива загуби. Смея да твърдя, че в близката една година, даже повече, няма да се върнем на старите нива, които бяха преди затварянето. Много от бизнесите, които са малки бизнеси, няма да оцелеят. Няма как да издържи бизнесът да си плаща кредитите, разходи в пълен размер и приходи 30%", подчерта Петър Ангелов.
Българската асоциация за здраве и фитнес настоява за провеждането на среща с премиера и други институции. "Ако не получим държавна безвъзмездна помощ, голяма част са застрашени. Вече има информация за фалирали бизнеси", допълни Ангелов.
Едно от исканията на асоциацията е да се намали ДДС от 20 на 9%. Искането е входирано при спортния министър много преди да се чуе и да се говори за искането на ресторантьорския бранш, обясни той.
Петър Ангелов е категоричен, че ако исканията им не бъдат чути, ще има протести. "Ние сме изправени до стената и нямаме накъде да отстъпваме", допълни той.
"Ролята на нашия бранш за възстановяване на здравето на нацията е много по-различна от всички други браншове. Нашият продукт е насочен към здравето – не само физическото, а и психическото здраве. От нашата индустрия се възползват може би над половин милион хора. Фитнесът не значи само вдигане на тежести", обобщи Ангелов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.