Проучвания сочат, че хората на Стария континент са повишили теглото си със средно 2,5 кг по време въведеното извънредното положение заради пандемията.
"Социалната изолация има доста по-големи мащаби от простото покачване на 2,5 кг. Хора, които са се борили с телесното тегло, са качили до 10 кг. Част от хората са променили доста от своите метаболитни показатели, което води до медицински риск. Съветваме здравословното отслабване да бъде постепенно", каза диетологът д-р Мария Николова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя е на мнение, че изолацията е развила страхове в много хора и по тази причина те са се снабдили с храни с голямо въглехидратно съдържание. Тя отбелязва, че седенето до късно вечер генерира навици човек да консумира храни с ниска биологична стойност.
Диета срещу коронавируса?
"Диетата влияе около 70% върху нашето тегло, движението е 20-25% и добавките са от 5 до 10%. Проблемът е, че доста се изявиха някои хранителни разстройства. Емоционалното хранене е по-скоро начин човек да се успокоява хранейки се. Имам и пациенти, които са успели да редуцират или да запазят телесното си тегло", обясни д-р Николова.
Свръхтеглото и рискът от коронавирус
Наднорменото тегло в голяма степен застрашава пациентът от всички вирусни заболявания. Наднорменото тегло генерира хронично провъзпалително състояние. Наличието на излишна масна тъкан оказва влияние по-трудно човекът, който вече е заразен, да се изчисти от самия вирус. Наднорменото тегло и захарният диабет се свързват с по-тежкото протичане на COVID-19 и по-честите фатални инциденти.
Д-р Николова казва, че няма как в рамките на 10-15 дни да се храним специално, за да се противопоставим на вируса. По думите й свръххраненето и недохранването правят организма ни по-податлив.
"Доста европейски организации дадоха отговор, че няма специална диета. Препоръките са да приемаме достатъчно плодове и зеленчуци, пресен протеин (меса, риби, яйца), пълнозърнести и бобови храни. Алкохолът внася празни калории в нашия организъм, бързо се трансформира в мазнини. Препоръките са за умерена консумация - едно питие за жените и до две питиета за мъжете", обясни диетологът.
Д-р Николова препоръча да се храним редовно, но не до късно вечерта, да хапваме повече пресни зеленчуци и плодове, както и риба, постни меса и яйца. Повечето движение и добрият питеен режим също са силно препоръчителни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.