Днес отбелязваме един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер.
Празникът е посветен на дома и домашното огнище.
Тази вечер е начало на празненството, възславящо Христовото рождение.
По стара традиция преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва пън в огнището, наречен бъдник.
Днешната коледна елха замества бъдника. Основните цветове на украсата й са червено, жълто, златно - цветовете на слънцето и на огъня, а запалените свещи са като искрици от горящия бъдник.
На празничната трапеза трябва да има седем, девет или 11 постни ястия: варен фасул, пълнени с ориз чушки или сарми, варено жито, тиквеник, ошаф, чесън, мед, орехи, жито, плодове, обреден хляб (боговица, богова пита, богов кравай, благословник), баница, зелник.
Вечерята започва с прекадяването на цялата къща - да се прогонят злите духове. След прекадяването на трапезата се пристъпва към произнасянето на благословии и благопожелания.
Обичаят повелява да не се става по време на яденето. Всички стават заедно, за да е плодовито житото. Трапезата не се прибира.
Първият залък от погачата се запазва, а момичетата го слагат под възглавницата си, за да сънуват за кого ще се омъжат. На когото пък се падне парата от питата, от здраве и успех няма да се отърве.
На Бъдни вечер завършват и дългите коледни пости.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.