"Ваксината срещу COVID-19, разработвана от Университета в Оксфорд, e хубава стъпка в правилната посока, но все още сме далеч от крайната точка на пътуването", обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в ефира на Нова телевизия.
"Освен ваксината на Оксфорд, още 3 ваксини докладваха добри резултати", поясни вирусологът.
"В момента се работи по повече от 100 ваксини срещу COVID-19, които са в различни етапи на проучване. Създадена е сериозна организация, в която влизат 165 държави - както богати, така и не чак толкова. Те искат да защитят своето население като подпомагат създаването на такава ваксина. Идеята е в началото на следващата година най-уязвимата част от населението да има достъп до нея", допълни още проф. Александрова.
"Ваксината от Оксфорд цели да създаде имунитет срещу вируса SARS-COV-2. Най-имуногенната част в него е т.нар. "шипче". Тя цели да създаде именно такъв участък в човешкия организъм, за да се даде имунен отговор", допълни вирусологът от БАН.Тя казва обаче, че все още няма пълна яснота за това колко време ще трае създадения имунитет.
"Това, което знаем за тази ваксина, е, че предизвиква образуването на антитела при 95% от хората, които са я приели и стимулира клетъчен имунен отговор", коментира проф. Александрова.