Приоритетите в работата на новата сесия на Народното събрание трябва да са свързани със справяне с последиците от кризата. Това изисква финансови средства, а голяма част от тях ще преминат през бюджета. Той също е от съществено значение. Преодоляването на последствията ще бъдат във фокуса на общественото внимание. Това заяви Димитър Марков, директор Правна програма в Център за изследване на демокрацията (ЦИД), в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Качеството на законодателния процес още преди протестите не е високо. Наблюдава се тенденция на прибързано и конюнктурно правене на закони. Под натиска на протестите това нещо може да се влоши повече", смята той.
Според госта се залага повече на демонстрация и показност.
"Внася се проект за нова конституция прибързано. Оценката на въздействието до голяма част е формална. В хода на обществените обсъждания на голяма част от законпроектите не се вземат предвид никакви коментари от другите заинтересовани страни. Проектът, внесен от правителството, претърпява драстични промени в Народното събрание. Това, което излиза от пленарната залата, има малко общо с текста, преминал оценка на въздействието", допълни Марков.
"Забелязва се неразбиране в управляващото мнозинство за причините и мотивацията на хората за протест. Има разминаване в гледните точки", каза още той.
Според Димитър Марков промените в действащата конституция не са мотивирани от обществена нужда.
Като първи основен недостатък, който вече е оттеглен, той посочи предоставянето на законодателна инициатива на съдебната власт и прокурорската колегия.
Липсата на промени в съдебната власт според него е втори недостатък.
Димитър Марков взе отношение и по темата за машинното гласуване, което според него е задължително.
"Експерименталното му въвеждане бе успешно", поясни той.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.