В страните, в които е имало БЦЖ имунизация, вирусът протича по-леко, категорично помага. Това каза пред БНТ акад. Богдан Петрунов - имунолог и алерголог, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Данните в Нидерландия го показаха. Това си беше сериозно проучване. Няколкостотин медици студенти, които бяха имунизирани, се оказа, че те имат стимулиран клетъчен имунитет, че имат по-малко процент на заболели между тях. Това е сериозно доказателство", допълни имунологът.
С мерките, които се взеха, аз мисля, че учебната година правилно започва и би трябвало, ако се спазват тези мерки, да протече нормално.
Той не изключи възможността за заразяване и затваряне на отделни класове през годината, защото това е неизбежно, каза Петрунов.
Според акад. Петрунов мерките у нас са едни от най-меките в цяла Европа. Той даде за пример страни като Австрия, Франция, Германия, Великобритания и Испания.
"Ще има втора вълна, особено с настъпването на есенно-зимния период, когато ще дойдат и други респираторни вирусни инфекции. Неизбежно ще се получи такъв пик наново", категоричен беше имунологът.
Той показа данните на СЗО от вчера за Европа. "След един пик в месец март, едно ниско ниво юни, след това започва ново увеличаване неизбежно и до вчера. Просто една много ясна крива, която показва, че има увеличение на заболеваемостта", каза акад. Петрунов.
На въпрос трябва ли децата да бъдат ваксинирани, когато ваксина вече има, той отговори, че това ще зависи от показанията на ваксината, тъй като има ваксини, които могат да се правят на децата от 6-годишна възраст, но има и такива, които могат да се правят от 12 или 18-годишна възраст. Според него докато не завърши истинската трета фаза на ваксините, не може да се каже дали ще се правят на деца.
Акад. Петрунов каза още, че маските и шлемовете не могат да ни предпазят от вируса, но е важно носенето им, защото с тях се намалява "количеството на вирусния товар, който се появява в нас".