"Лечението с кръвна плазма е изключително успешно. То има 10-годишен период на използване. Проблемът с COVID-19 е, че това е едно ново заболяване и всички терапии трябва да изминат път, все едно са абсолютно ново лечение. Поради тази причина тази терапия е достъпна само при тежко болни пациенти".
Това обясни в ефира на bTV хематологът д-р Чавдар Ботев. Той допълни, че в момента текат клинични проучвания, които имат за цел да докажат нейната ефективност при леки и средно тежки случаи.
"Резултатите са много обнадеждаващи. Ако се лекува както трябва, имаме с 50% намаляване на смъртността, а при някои групи се стига до 400% намаляване на смъртността. Важно е плазмата да бъде характеризирана в три групи - нискотитърна, среднотитърна и високотитърна", обясни още д-р Ботев.
Той поясни, че кръвната плазма е най-ефективна, ако се прелива от първия до третия ден в тежко състояние.
Ефективността й намалява двойно след четвъртия ден. При някои случаи първият ден е решаващ.
"Плазмената терапия е част от комплексното лечение. Тя не е самостоятелна терапия. Оказа се, че един много прост метод спасява 64% от болните - заемането на определена поза, при която правят определени дихателни упражнение", разказа д-р Чавдар Ботев като уточни, че става въпрос за по-леките случаи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.