Европейската комисия представя днес докладите за върховенството на закона във всички страни членки по новия хоризонтален механизъм.
Представянето на докладите, което беше предвидено за 23-ти септември, се очакваше да се отложи още веднъж за идната седмица, но вчера говорител на Комисията потвърди, че това ще стане днес след колегиума на комисарите.
"Тези доклади могат да се превърнат в основен инструмент на демократичния процес в отделните страни", коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедра "Политология" във Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш евродепутат от групата на Европейската народна партия.
"България прилича на студент, който десет години е бил връщан на поправителна сесия. Това беше нашата история. 12 години даже ние получавахме критични доклади, по-малко критични доклади, леко положителни, но все пак критични доклади за това, че не се справяме с върховенството на правото, че имаме корупция, нереформирана съдебна система. И накрая дойде един нов механизъм", посочи той.
Първите доклади се чакат с много внимание и загриженост, защото това трябва да бъде нова защита на европейските пари от корупция, каза още Малинов.
"Оттам тръгна всичко - това усещане на много голяма част от европейските граждани, особено на страните донори, че техните пари се разхищават от правителства, които не уважават европейските ценности. Без европейски ценности не трябва да има европейски пари. Най-после дойдохме до този момент", допълни той.
По думите му механизмът за европейски контрол се е провалил и то от България и Румъния, "демонстрирайки, че ЕС няма механизъм да накара държава членка да прави радикални реформи за благото на своите граждани, не заради европейските бюрократи". За жалост трябваше да минат наистина 12 години, за да се види, че държава като България не може да осъществява такива реформи, подчерта доц. Светослав Малинов.
"Европейският съюз се оказа безпомощен пред държави членки, нарушаващи върховенството на правото и сега намери новия механизъм. Дано той да проработи. Това е голямата поука от провала на България и отказа да извършва реформи, които обеща да извърши, когато се взимаше през далечната 2005-а решение да станем членове, без да сме подготвени. Ние не отговорихме на този жест на европейските политици и в някакъв смисъл направихме сериозен принос към развитието на Съюза, макар и негативен", смята той.
Малинов каза, че новият доклад ще съдържа онова, което се включва в доклада по мониторинговия механизъм, но надеждите на всички, които очакват тези доклади, е да има много повече, обсегът на критика да е разширен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.