Близо 77 на сто от българите смятат, че не са добре информирани за здравните си права и задължения при получаване на медицински услуги в системата на задължителното здравно осигуряване.
Това сочи социологическо проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) за обществените преценки за хода на здравната реформа, проведено в периода 11-21 март.
Основна част от тези 77% са хора с ниско образование, с нисък социален статус или най-младите граждани. Около 82 на сто от анкетираните не се чувстват достатъчно информирани и за работата на Националната здравноосигурителна каса.
Проучването сочи, че според 38,6 на сто от българските граждани Министерството на здравеопазването е това, което трябва да защитава правото им на качествени здравни услуги, а според 43,4 на сто - министерството трябва да контролира и работата лекарите.
56 на сто от анкетираните предпочитат да плащат на лекарите на ръка, пред варианта за увеличение на здравната вноска. 79 на сто от запитаните отказват да плащат по висока от 6-процентната вноска за задължително здравно осигуряване, дори ако за част от нея имат право на избор на здравноосигурителен фонд.
От анкетираните 29 на сто посочват, че не помнят кога последно са били на преглед при личния си лекар, а около 7 на сто не го познават или нямат такъв.
Въпреки тези данни 58,6 на сто от запитаните казват, че нямат затруднения с достъпа до медицинско обслужване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.