IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Доц. Кунчев: Дълго можем да издържим с 500 заразени на ден

Ако други държави въведат строги мерки, това може да се случи и у нас

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

"Всички мерки за предотвратяването на зараза у нас са на масата и се обсъждат. Разбира се, че ако и други държави въведат строги мерки това може да се случи и в България. Смятам, че налагането на нови ограничения не е толкова важно, колкото спазването на тези които вече са в сила". Това заяви пред NOVA главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Кунчев добави, че ръстът на заболеваемост е общовалиден за цяла Европа и не се случва само у нас. Той добави, че около 20% от положителните у нас имат нужда от медицинска грижа, а около 5% - интензивни грижи.

"Дълго време можем да издържим с 500 новозаразени дневно. Все още имаме голям резерв, но това не значи, че няма да има области в критично състояние", каза Кунчев.

Той коментира и възможността за въвеждане на по-строги мерки за възрастнии хора, които са в най-рисковата група.

"Най-меката опция за възрастните хора би била да се въведат часове, през които те да могат да излизат. Втората би била те да правят това само на определно разстояние от дома си. Третата, която е малко вероятна е пълната им изолация", обясни Кунчев.

За пореден път здравният инспектор подчерта, че най-важното е личното самосъзнание на всеки от нас. "Ако ние сами не бъдем внимателни и не положим усилия, за да се предпазим никакви мерки няма да ни помогнат", каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата