Какво доведе до рекордите в броя на случаите на COVID-19 у нас, които регистрираме напоследък?
"Огромно значение има започването на учебния процес. Започваме да консумираме това, което се случи след отварянето на училищата. Науката е категорична. Ние трябва да се отнасяме с уважение към нея, не да се държим като хора, които са обладани от ефекта на Дънинг-Крюгер. Базирайки се на тези факти, ние в момента консумираме това минимум 25% увеличение на разпространението на болестта от отварянето на училищата. Училищата са много важен фактор и ние това го очаквахме. Израел например обявиха втория по важност фактор по разпространение на инфекцията", коментира пулмологът проф. Коста Костов в студиото на Bulgaria ON AIR.
Според него числата на заразените ученици и учители са много по-големи от официалната статистика.
"В момента според официалните данни в България има около 500 учители и 500 ученици, които са засегнати от инфекцията. Категоричен съм, че тези цифри са нереални. Категоричен съм, че числата са много по-високи - двойно или тройно. Според мен главният фактор в момента е това. Второстепенният фактор е пренебрежението на българското общество", заяви ученият.
Специалистът обясни, че затварянето е било полезна мярка в началото на пандемията, но огромен проблем продължава да бъде скептизицмът на българите.
"В началото локдаунът помогна, беше необходим, защото системата не беше подготвена. Ние не знаехме какво ще се случи. Сега нещата са различни, доста неща се промениха. Например промени се нивото на смъртност. Сега смъртността е много по-ниска. Това е така, защото протоколите са по-добри. Промениха се моделите на лечение в интензивните звена. Напреднахме много в знанието си. Напреднахме много и в отношението си към терапевтичните протоколи. Не се промени обаче отношението ни към пандемията. Огромната част от българите не искат да повярват, че това ни се случва. Много хора се чудят - това грип ли е или не. Моята практика показва, че става въпрос за един по-патогенен, по-агресивен от грипа вирус", категоричен бе експертът.
По думите на проф. Костов в Европа по време на обичания есенно-зимен сезон около 500 000 души са заразените, а от тях 50-60 хиляди почиват.
"Сега когато погледнете към 3 европейски страни, сборът от техните смъртни случаи надвишава това число за цяла Европа", подчерта още проф. Костов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.