Нова теория на учени звучи изненадващо на фона на пандемията от COVID-19. Изследователски екип твърди, че маските могат да спомогнат за изграждане на имунитет.
Във влака, в автобуса или на работа: предпазването на устата и носа в момента е неделима част от ежедневието ни. Доказано е, че маските предпазват от коронавирус, тъй като задържат голяма част от вирусите, които отделяме, когато говорим, кашляме или кихаме.
Маските обаче не предпазват на сто процента. Капчици, съдържащи вируса, може да проникнат навън с дъха ни, въпреки предпазването на устата и носа. Според нова научна теория, наскоро представена в New England Journal of Medicine, този на пръв поглед плашещ сценарий може да има категорично предимство, съобщава National geographic.Учените смятат, че малко количество патогени, поети от събеседника ви могат да доведат до лека или безсимптомна инфекция, но че имунната реакция на тялото е достатъчно силна, за да се развие имунитет срещу вируса. Така маските могат да създадат един вид жива ваксина, сочи теорията на Моника Ганди и Джордж Ръдърфорд от Калифорнийския Университ в Сан Франциско.
Теорията, че малко количество патогени води до леко протичане на болестта и въпреки това на силна имунна реакция не е напълно нова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.