Цели болници на територията на София ще бъдат за лечение на коронавирус като следваща стъпка при увеличаване на заболеваемостта.
Това ще стане при запълване на 50% от всички налични легла, а не само от обособените за Covid.
В София град заетостта на леглата е 28% и те ще бъдат увеличени с около 1000 със заповед на директора на РЗИ, информира днес на брифинг здравният министър Костадин Ангелов.В Благоевград заетостта на леглата е 53%, в Бургас е 28%, Варна - 23%, Габрово - 40%, Търговище - 41%, Перник - 36%.
В Шумен тя е 65%, зам.-министър на здравеопазването пътува натам, тъй като натискът от болни е голям и има отказ от медици да лекуват.
Има готовност за осигуряване на над 3 хил. хотелски легла като буферна зона, стана ясно на среща на вицепремиера Марияна Николова с представители на Националния борд по туризъм и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Към настоящия момент нямаме необходимост, намерение и планове да настаняваме пациенти в хотели, заяви по-рано днес здравният министър.
Хотелиерският бранш подкрепя идеята на правителството за осигуряване на леглова база като буферна зона с цел превенция. Бизнесът обяви готовност да предостави над 3 хил. легла в цялата страна, където да се настаняват карантинирани лица, хора в изолация и близки на болни от COVID-19.
Очакваме Министерството на здравеопазването да ни предостави информация какви са санитарните изисквания, на които трябва да отговарят местата за настаняване, определени като "карантинни хотели", както и каква следва да бъде организацията на дейността им, свързана с предоставянето на настаняване и хранене, и как хотелиерите биха могли да получат финансиране за това съгласно приетите мерки за борба с COVID-19, уточни министър Николова, цитирана от пресцентъра на министерството.
Вицепремиерът уточни, че практиката в други държави показва, че такива хотели се използват като буферни за хора, които трябва да са под изолация и не могат да го направят в домовете си, за да не заразят близките си, както и за лица, които пристигат от чужбина и подлежат на задължителна карантина.
По този начин се предотвратява възможността някои от тези групи хора да прехвърлят заразата върху други лица, с които биха контактували.
Изчисления показват, че карантинирането на човек в хотел намалява сумата, която държавата би отделила за неговото хоспитализиране минимум два пъти. По този начин се избягва прегряване на здравната система и разпространението на болестта у нас, каза още министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.