По-малко рисковите никотинови продукти имат огромно търсене в цял свят като алтернатива на цигарите.
98 милиона души в света използват бездимните алтернативи. От тях:
- 68 милиона са вейпърите, използващи електронни цигари, като най-много са в САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция, Япония, Германия и Мексико;
- 20 милиона са потребителите на устройства с нагряване на тютюн, като най-много са в Япония
- 10 милиона са потребителите на снус (шведски тютюн за орална употреба) и други бездимни продукти в САЩ
Данните представиха учени от цял свят на онлайн семинар под наслов „Проблемът с горенето: Състоянието на концепцията за намаляване на вредата по света“ („Burning Issues: The Global State of Tobacco Harm Reduction (GSTHR)), който се организира от британската организация за обществено здраве Knowledge Action Change (KAC).
Все още обаче напредъкът не е голям, разтревожени са учените.
Експертите са категорични, че бездимните продукти имат потенциала да намалят значително глобалния брой на смъртните случаи и заболяванията от тютюнопушенето и да осъществят глобална революция в областта на общественото здраве. След повече от десетилетие от пускането им на пазара обаче, все още само 9 от 100 пушачи търсят по-малко рискова алтернатива.
А в същото време статистиката по отношение на пушенето продължава да е повече от тревожна:
- Близо 8 милиона души умират всяка година от заболявания, свързани с тютюнопушенето
- От тях 1 милион са само пасивните пушачи, изложени на цигарения дим
- 1 милиард души ще умрат от заболявания, свързани с тютюнопушенето, до 2100 г. по прогнози на СЗО
- Глобалният брой на пушачите остава непроменен на 1,1 милиарда през последните 20 години.
- 80% от пушачите живеят в държави с ниски и средни доходи
Непосредственият начин за намаляване на заболяванията и смъртните случаи, свързани с тютюнопушенето, е да се съсредоточим върху настоящите пушачи. Научните данни за бездимните продукти показват, че те са значително по-малко вредни от цигарите, както за пушачите, така и за околните и допринасят за отказване от вредния навик, обединиха се експертите на научния форум. Те са категорични, че намаляването на вредата не е нов подход - няма причина да не може да се прилага върху тютюна по същия начин, както в други области.
Призив към правителствата за адекватни политики за намаляване на вредата чрез иновациите
"60 години – толкова са били нужни, докато цигарата заеме мястото на другите начини на доставяне на никотин. Сега имаме друга иновация – бездимните продукти. Но не можем да чакаме за тази транформация в следващите 60 години. Това е решаващ момент за здравето на 1.1 млрд. пушачи по света, които заслужават по-добра алтернатива"
Проф. Проф. Джери Стимсън, един от основателите на концепцията за намаляването на вредата от наркотици през 80-те години, почетен професор от Импириъл Колидж Лондон и директор на британската организация KAC.
Учените са категорични
Няма такова нещо като абсолютна безопасност, но новите бездимни алтернативи са широко разпространени повече от десетилетие, с натрупани доказателства, че са много по-малко рискови от конвенционалните цигари.
Със сигурност от 2018 г. насам не се появиха солидни доказателства, които да поставят под съмнение широко цитираното заключение на Public Health England, че вейпингът (употребата на електронни цигари) е най-малко 95 процента по-малко вреден от пушенето, дори и за околните.
В САЩ Агенцията по храните и лекарствата (FDA) призна потенциалната роля на тези продукти за подобряването на общественото здраве като издаде разрешение системата с нагряване на тютюн IQOS с всички нейни компоненти да се предлага на пазара с информация за намалено образуване на вредни вещества и намалено излагане. По-рано американската агенция издаде разрешение отново по процедурата за „тютюнево изделие с модифициран риск“ на група продукти снус. Зад решението на FDA стоят съществени научни и клинични доказателства, представени от Филип Морис Интернешънъл за IQOS и Swedish Match USA за SNUS, които трябва да привлекат повече внимание от научните и обществените здравни общности.
Освен това има все повече доказателства, че използването на бездимни продукти е по-ефективно за отказ от тютюнопушенето, отколкото никотин-заместващата терапия.
"И въпреки това много т. нар. експерти отрекоха научните доказателства за по-малкия риск на електронните цигари и снуса, и продължават да отричат данните за относителната намалена вреда. Да се отхвърли възможността за намаляване на вредата за пушачите е, може би, най-лошият пример в историята за пренебрегване на науката, откакто Католическата църква забрани откритията на Коперник през 1616 г. Всяка година, когато не успеем да предизвикаме промяна в политиката, ще има все повече и повече смъртни случаи".
Проф. Дейвид Нът, водещ невропсихофармаколог, експерт по лекарствена политика и основател на независимия орган DrugScience във Великобритания.
“Това, че броят на пушачите не е намалял от 1,1 млрд. души по света в последните години, независимо от усилията в тази посока, е провал на грижата за публичното здраве. Знаем, че пушенето е „мръсен“ и вреден начин да се достави никотин. Приоритетът ни е пушачите, които в момента пушат цигари, е да преминат на по-малко рисков начин за доставяне на никотин, ако не могат да спрат изцяло. Но вече имаме решение – по-малко вредни бездимни алтернативи. Имаме и повече доказателства, че когато тези продукти са достъпни, хората ги използват, а статистиката показва, че успоредно с това, тютюнопушенето намалява. Един от примерите е Япония, където отбелязваме огромен спад на пушенето – с 23%, след навлизането на алтернативите като устройствата за нагряване на тютюн"
Проф. Джери Стимсън
Според Хари Шапиро, главен редактор на изданието Burning Issues, милиони пушачи по света вече избират да намалят вредата за здравето си, като преминат на бездимни продукти. Той е убеден, че този процес трябва да протича по-интензивно.
"Намаляването на вредата от тютюна е истински успех в областта на общественото здраве, който се дължи на потребителите".
Пълният текст на доклада е достъпен тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.