Бюджет 2021 не е социален, той дори може да се окаже антисоциален. Дефицитите на Националната агенция по приходите ще бъдат задълбочени и ако не следващата, то през 2022 или 2023 г. ще има проблем с изплащането на пенсии у нас. Това каза Красен Станчев, икономист, основател на Института за пазарна икономика, в предаването “Бизнес старт” с водещ Христо Николов.
Станчев коментира силните и слаби страни в българския бюджет за 2021 г.
“Очакваният ръст на икономиката за следващата година е много завишен, много са увеличени очакванията за приходи, разходите спрямо тази година”, посочи икономистът пред Bloomberg TV Bulgaria.
Той даде за пример очакванията за приходи в размер на 47 милиарда лева - с 4 милиарда лева повече от тази година, което определи като нереалистично.
“България имаше най-висок дял на фискалния резерв спрямо брутния вътрешен продукт в Европейския съюз... Вместо да се отпуснат средства в икономиката в началото на пандемията и сега, те се отпускат по-нататък. Това е доста необяснимо”, каза гостът.
Станчев изтъкна, че на по-ранен етап са били нужни разходи за здравната система - за по-високи заплати, по-добро обучение на специалистите, повече медикаменти и оборудване.
Как икономистът коментира най-голямото споразумение за свободна търговия в света, сключено между 15 държави от Азиатско-тихоокеанския регион. - във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.