Светът продължава да борбата с COVID-19. "Антивирусният медикамент "Ремдесивир" не се препоръчва за пациенти, приети в болница с COVID-19, защото няма доказателства, че подобрява шансовете за оцеляване, нито че позволява да се избегне поставянето на апарат за изкуствено дишане", се казва в комюнике на СЗО от днес. Експертите подчертават, че вероятността от сериозни странични ефекти от медикамента.
Доц. д-р Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи, коментира пред БНР ситуацията и управлението на коронакризата.
"Не е много коректно аз да поставям оценки, след като колегите са на първа линия се опитват да се справят. Като цяло, за съжаление, няма последователност в действията. На първо място, още в началото на епидемията се заговори за т.нар. "Стратегия на чука и танца" – смачкване на разпространението на епидемията за определен период, след това отпускане на мерките, след това отново... И по този начин да се облекчи икономиката и да се стигне до положението, когато ще се намери и лекарство, и ваксина. За съжаление, тази стратегия не беше подхваната. Остана един танц – през лятото и досега. Мисля, че трябва да се стигне до локдаун. Имам данни за Холандия, където от 3 седмици е тотален локдаун, и това е довело до 3-4 пъти намаляване на случаите."
Доц. Хинков коментира липсата на единни правила и еднозначни препоръки.
"Както от СЗО, така и от нашите специалисти, които се разделиха на две още от самото начало. Моята съпруга, която е в Инфекциозна болница с Covid-19 и беше в тежко състояние, сега е по-добре. Тя се лекува с „Ремдесивир“ и ефектът е налице. Проф. Червенякова, шеф на Инфекциозна болница, каза, че масово лекуват с „Ремдесивир“. Не знам какво се случва в СЗО и какви са тези препоръки, и защо ако едно лекарство е прието, минало е клинични изпитания и т.н, изведнъж се казва, че то не действа. Като че ли има някакви политически моменти, свързани със САЩ и пр. Тази липса на единни правила и стандарти за лечение обърква колегите и хората. Ако се създадат обособени болници, там тези правила ще могат да се изградят по-лесно."
"Ние отиваме вече на трето място по смъртност в Европа и това за мен е още едно доказателство, че българите са много болни. Всъщност епидемията показа една скрита болестност. Има съчетание на два фактора – от една страна, ниското ниво на общественото здраве в България (от десетилетия) и липсата на реформи. Виждаме повишена смъртност не от Covid, а с Covid."
Доц. д-р Христо Хинков изтъкна и това, че трябва да си вземем поуки от епидемията, да бъдем много по-настоятелни и по-стриктни и да въведем принципите на обществено здраве, защото българите просто си отиват... "Не трябва да забравяме и че дългосрочните последици от тази епидемия ще бъдат върху психичното здраве."