Пред сградата на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) днес имаше протест срещу директивата на EС, която дава право на МВР и службите да събират информация от интернет за всеки гражданин на България.
На протеста присъстваха и повече от 150 журналисти от всички медии, предаде репортер на Dnes.bg. Останалите протестиращи са били на потоци – пускали са криптирано послание до министерството, и са заминавали.
Повод за недоволството на интернет потребителите е приемането на Наредбата 40 от 7 януари 2008 г. (обнародвана на 29 януари) за категориите данни и реда, по който се съхраняват и предоставят от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги за нуждите на националната сигурност и за разкриване на престъпления.
Тази наредба е следствие на Закон за електронните съобщения и хармонизира българското законодателство с изискванията на европейска директива 2006/24/ЕО.
Лозунгът, който издигнаха пред ДАИТС, гласеше: „Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете“.
След като тези дни стана ясна директивата на ЕС, която дава право на МВР да ни следи в интернет, логично възникнаха и много въпроси по този повод.
Ето някои от тях, както и отговорите им, дадени от организатора на протеста Богомил Шопов.
Негодуващите задават въпроса какво точно може да прави МВР?
МВР ще знае точно за всеки един от нас, които ползват интернет: наборите от IP адреси и по кое време са ползвани - идентификацията IP адрес - физическо лице, ще се прави от доставчика ви на интернет, предупреждават негодуващите.
Така ще става ясно кой каква комуникация води и с кого. На кого сте изпращали e-mail, кога и колко пъти. С кого сте си говорили, използвайки телефония (примерно SIP), колко пъти и колко време.
С кого сте си чатили, ползвайки средства за мигновени съобщения - колко пъти с кого и колко време.
Тоест МВР ще знае по всяко време, кой стои зад даден IP адрес, кой какви познати има, колко време прекарва в интернет, какво точно прави и с кого, твърдят негодуващите.
Какво може МВР да прави с тази информация?
Според наредбата служителите могат по всяко време да използват събраната информация за техни си цели.
Използвайки Social Networking инструменти, те могат да проследят цялата ви история в интернет и дали сте свързан с някого, които е заподозрян за престъпление, а могат и да я използват за всякакви неща, каквито решат.
Какъв е проблемът, щом тази информация ще помогне за разкриване на престъпления?
Проблемът, е че се наблюдават свободни граждани, които не са заподозрени в престъпление, нито са виновни или обвиняеми. Всеки български гражданин ще бъде щателно проучван и ще бъде събирана информация за неговия личен живот с цел евентуална употреба.
Това освен, че противоречи на Конституцията на Република България в членовете и за неприкосновеност на личния живот, но противоречи и на хартите за правата на човека и на правилото, че всеки е невинен до доказване на противното.
A сигурни ли сме, че събраната информация ще бъде използвана за борба с престъпленията?
Това как помага на борбата срещу тероризма?
Тази наредба всъщност помага на тероризма, а не за борбата срещу него. Защо ли? Отговор на тероризма под формата на масово наблюдение би довел до невероятен успех за извършителите на нападенията: цялостно подкопаване на нашите изконни ценности.
Събирането на данни за гражданите е агресивен метод за навлизане в личния живот на всеки български гражданин и е аналог на това да се следи всеки със специални разузнавателни средства с основанието, че може да направи престъпление.
Нали МВР били хванали педофил с проследяване на skype?
Канадската полиция е хванала човек, който получавал от българина снимки, използвайки Skype, и са докладвали това на нашите спец-ченгета. Тук се спекулира с това, че, подслушвайки Skype, полицията е хванала престъпника, което както знаем, няма как да стане.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.