Между 10 и 20 стартъпи разработват ин витро месо. Те са съсредоточени в САЩ, Израел, Сингапур и Нидерландия, като до момента в тях са инвестирани около 200 милиона долара като рисков капитал, а сред инвеститорите са много известни имена като Бил Гейтс, саудитски принц и други. Това заяви икономистът Димитър Събев в предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.
"Лабораторното месо е сбъдване на някой от най-смелите пожелания на научната фантастика. Много хора може би ще решат да станат вегани, когато бъдат поставени пред дилемата дали да консумират месо, отгледано в лаборатория“, предположи икономистът пред Bloomberg TV Bulgaria.
Събев обясни, че към момента изследвания показват, че ин витро месото няма вредно влияние върху физическото здраве на хората, но периодът е твърде кратък, за да се правят заключения.
„В обозримо бъдеще глобалното население ще стане 10 милиарда души и това месо може да реши проблема с изхранването“, коментира гостът.
"Ако обществото иска да продължи да живее по същия начин, ще трябва да приеме новата технология“, смята Събев.
„Със сигурност отглеждането на добитък е сериозен фактор за развитието на проблемите в екосистемата и нещата са много по-сложни от просто промяна на климата, променя се самия биохимичен баланс на системата“, заяви той.
Гостът също така прогнозира, че с развитието на технологиите в обозримото бъдеще лабораторно месо ще бъде за бедните хора, а конвенционалното месо ще става все по-скъпо.
По думите на Събев също така ин витро месото ще се изправи пред доста голяма съпротива в Европа.
„Европа ще остане последната крепост, която ще държи на старите си кокошки, но както е тръгнало времето не знам как някой ще устои на икономическия растеж“.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.