IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Хакерската атака срещу "Пфайзер" и "Бионтех" - пример за промишлен шпионаж

До пробива се стигна заради непрадпазливи служители, каза Ясен Танев

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Наистина има последователност при развитието на COVID пандемията и атаките на хакерите. Това каза в ефира на bTV експертът по киберсигурност Ясен Танев. Коментърът му е по повод на незаконното проникване до документи, свързани с ваксината "Пфайзер" и "Бионтех" след кибер атаката срещу Европейската агенция за лекарствата. От Амстердам потвърдиха, че е имало пробив в сигурността им, без да уточнява подробности.
 
Той обясни, че и друга компания, която разработва ваксина, е била потърпевша. Това е компанията "АстраЗенека".
 
"Подходът е един и същ - използва се атака с насочени имейли към потребители на "ЛинкедИн", които са служители в компанията. Освен компаниите, при които говорим за кражба на интелектуална собственост, има една атака срещу участниците и т.н. Студена верига за доставка - локациите на ваксините, транспортни фирми, куриери, логистични партньори", обясни Танев.

Той е на мнение, че информацията къде е ваксината и как се съхранява се превръща в стратегическа. "Аз съм притеснен дали новите хладилници у нас са добре пазени и дали сме достатъчно разумни, за да ги изключил от общата мрежа", допълни Танев.
 
Експертът по киберсигурност изтъкна, че това може да се даде като пример за промишлен шпионаж. "Процедурата е: идентифицирам скъпоплатени служители, разбирам как съществуват дигитално, подготвям профил и имейл и атакувам хора с високо влияние. Когато пробия един или няколко - аз получавам достъп до тайните на компанията", обясни Танев. Той посъветва още, ако не очакваме нещо по пощата, да не го отваряме.
 
Танев допълни, че трябва да се внимава с три устройтва, които могат да бъдат подарени или дадени назаем - флашка, банка за зареждане на устройство и медиа плеър. Той уточни, че те могат да се криптират със зловреден софтуер, който може да даде ценна информация за компанията на хакерите.
 
Относно вчерашния срив на платформата за съобщения на Facebook - "Месинджър", екпертът каза, че вероятно става въпрос за грешка от тяхна страна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата