Днес името на България в чуждестранните медии се споменава най-вече във връзка с обявените от Комисията по досиетата имена на хора в изпълнителната власт, за които е установена принадлежност към структурите на комунистическата Държавна сигурност, съобщава радио DW.
"Всеки шести участник в българските правителства след 1990 година е бил преди промяната сътрудник на Държавна сигурност", посочва агенция DPA.
Отбелязва се, че назначената от парламента комисия е проучила общо 673 участници в правителствата след 1990 година и че над сто са били сътрудници на Държавна сигурност, между тях бившият социалистически премиер Жан Виденов, както и 30 министри и 77 заместник-министри.
Подчертава се, че българското законодателство не предвижда последици за бившите сътрудници на българската ЩАЗИ, но че опозицията настоява за уволнението на седем заместник -министри.
В материала на DPA се посочва също така, че сходно проучване през 2007 г. е установило, че след промяната 139 депутати са били сътрудници на Държавна сигурност, а и още миналата година беше официално потвърдено, че президентът на България Георги Първанов е бил сътрудник на комунистическата Държавна сигурност.
Близо двадесет години след падането на Берлинската стена България все още живее с ритъма на разкритията след отварянето на архивите на комунистическите тайни служби, отбелязва днес френският вестник "Либерасион", цитиран от БТА.
Комисията за проучване на архивите е създадена в края на 2006 г. въпреки позицията на премиера, който бе на мнение, че те трябва да бъдат унищожени, пише "Либерасион".
Досиетата на всички публични личности ще бъдат отворени. Миналата година известният телевизионен журналист Георги Коритаров призна, че през 70-те години е сътрудничил на тайните служби, припомня вестникът и допълва, че 250 000 досиета ще станат обществено достояние в интернет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.