Рядкост е гражданският сектор да подкрепя инициативи като тази, отбеляза пред БНР Надежда Дерменджиева от Българския фонд за жените. Фондът не е участвал в работната група, изготвила промените.
"Този законопроект е съобразен с практиката, която България е натрупала по темата през последните години, както и с много международни препоръки, отправени към страната ни", подчерта тя.
Според Дерменджиева две ключови неща са заложени в промените – превенцията и работата по нея е едно от тях. "Насилие се бори с превенция – идеята не е да вкараме всички насилници в затвора. Идеята е да няма насилие, което включва много дейности."
Дерменджиева посочи, че второто е, че най-после се отделят средства от държавния бюджет за борба с този огромен проблем.
"Трето, което също е много важно, е създаването на национална комисия за борба с домашното насилие."
Така според Надежда Дерменджиева най-после ще има звено, което да координира взаимодействието между различните служби, съда, прокуратурата, неправителствените организации.
"Това означава по-навременна защита за пострадалите, веднага изваждане на ограничителна заповед. Просто по-добра защита и най-вероятно много спасени човешки животи."
Според Надежда Дерменджиева отпадането на критерия за системност и трикратно нарушаване на предписанията насилникът да не се приближава до жертвата, може би е една от промените, които ще спасят най-много животи.