Всяко трето дете през последната година е било жертва на някакъв вид насилие в рамките на дома, съобщи пред БНР Любомир Крилчев, правен експерт по превенция на насилието над деца в УНИЦЕФ, като се позова на мащабно изследване по темата, което предстои да бъде оповестено.
Част от предложените промени в Закона за домашното насилие таргетират децата чрез въвеждане на нови мерки и нови услуги.
"Към момента беше дискусионно къде остава детето в случай на домашно насилие. Новите текстове предполагат детето винаги да остава при родителя ненасилник, което е положителна промяна“, заяви Крилчев.
Като втора съществена промяна той открои насочването на децата към специализирани услуги за преодоляване на последиците от насилието. Такива услуги обаче сега са много малко у нас, допълни експертът.
УНИЦЕФ подкрепя от 2015 година три такива услуги – в София, Шумен и Монтана, в партньорство с неправителствения сектор. С предвидените промени се създава законодателна основа това да се случи и в други градове, изтъкна Крилчев.
"Виждаме колко е трудно, колко е мъчна работата с деца жертви на насилие. Понякога отнема много време травмата да бъде преодоляна. В тези центрове следва да работят много и различни специалисти, да бъде предоставяна различен тип помощ – психологическа, социална, медицинска, правна помощ", коментира Любомир Крилчев.
"В голяма степен държавните органи са осъзнали, че добри модели, пилотирани от неправителствения сектор, без сериозни финансови ресурси и административен капацитет, няма как да предоставят качествена услуга. Това е ключът", подчерта юристът в анализа си по темата.
По думите му насилието над жени и деца е проблем, който обхваща много сфери и не е на едно или друго министерство – то е здравен, социален, икономически проблем.
"Тоест ние не можем да търсим решение през едно министерство или през едно ведомство. Трябва да го търсим цялостно. Предлаганите промени с въвеждането на координационен механизъм, с въвеждането на регистър, на национална комисия ще допринесе в значителна степен за подобряване на общата реакция, национална обща реакция спрямо феномена насилие“, каза той.
Първичната, кризисна интервенция е много важна, но тя касае кратък период от време – до 6 месеца. Законопроектът предвижда т.нар. шелтъри, защитени жилища, които да осигуряват по-дългосрочна подкрепа на жертвите на домашно насилие, което е много добър подход, който отговаря на получените от страната ни препоръки и на най-високите стандарти в глобален мащаб, поясни още Любомир Крилчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.