IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Проф. Александрова: Имунният отговор след ваксинация е 6-8 месеца

В целия свят има недоверие по отношение на ваксините, каза тя

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Най-голямото предизвикателство в тази криза както за България, така и за останалия свят е дезинформацията. В целия свят има недоверие и скептицизъм по отношение на ваксините и властите, институциите и медиите трябва да направят всичко възможно да върнат доверието на гражданите, защото само така можем да продължим напред. Това заяви проф. Радостина Александрова, Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН, в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.

"Истината е най-добрата политика", посочва проф. Александрова в студиото на Bloomberg TV Bulgaria.

В разговора бяха засегнати основните опасения във връзка с ефекта от ваксините върху човешкия организъм.

"Първото опасение, че ваксините причиняват стерилитет, е невярно. Освен на теория, а и на практика данните от клиничните проучвания върху лабораторни животни и бременни жени в по-късните фази на тестове показват, че бременността преминава успешно. Вторият повод за недоверие - вграждането на РНК в нашето ДНК - е изключително хипотетично твърдение, като се вземе предвид с колко вируса и бактерии се срещаме на ежедневна база.", изброи тя.

По отношение на последния довод срещу ваксините, а именно усложняване на заболяването при следващо заразяване, Радостина Александрова посочи, че такъв феномен има в науката, но добрата новина е, че в проучвания са били включени доброволци, които вече са преболедували Covid.

"Данни за такъв проблем няма - единственият случай е бил при доброволец, който е бил инжектиран с плацебо", каза тя.

Във връзка с продължителността на имунния отговор Радостина Александрова коментира, че към този момент тя е между 6-8 месеца и е "напълно нормално" антителата да намаляват вследствие на времето.

"Въпреки това клетките на паметта остават в огранизма, които при нужда веднага се самосезират", допълни професорът.

Целият разговор може да видите във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата