Учителите да не могат да предоставят образователни услуги срещу заплащане, ако има конфликт на интереси – това предвиждат гласуваните на първо четене промени в Закона за народната просвета, внесени от Министерския съвет.
В началото на всяка учебна година преподавателите ще трябва да подават писмена декларация до директора на училището дали през предходната година са давали частни уроци.
Ако декларацията е с невярно съдържание или изобщо не е подадена, ще бъде налагано дисциплинарно наказание.
В проекта е записано също държавните зрелостни изпити да се полагат при спазване на действащите към момента на явяването юридически актове, без ограничение за възраст и брой на изпитните сесии.
Вносителят предлага в учебния план да не се определят условията и реда за завършване на етапи и степени на образованието. Предвидено е също на учениците, които се обучават по международен договор, при завършване на средно образование, ако желаят, в дипломите в графата за втори задължителен изпит да се вписва оценката от изпита по език, положен при условията на договора.
Защитените училища да не бъдат закривани, за да не се наруши достъпът до образование, е записано още в законопроекта.
Така според вносителя ще бъде постигнат баланс между гарантирането на качеството на образованието и оптимизацията на системата.
С акт на правителството ще се приемат критериите за определяне на защитените училища, техният списък, условията и редът за допълнителното им финансиране.
Промените предвиждат също директори на детски градини, училища или обслужващо звено да бъдат освобождавани от длъжност при неефективно управление на средствата по делегираните бюджети.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.