През март 2020 г. страната ни обяви първият локдаун, свързан с пандемията от коронавирус. Това сериозно удари пазара на труда и обявите за работа намаляха драстично. Това показва анализът на компания за комплексни HR услуги, която следи динамиката при предложенията за работа у нас, пише БГНЕС.
Работодателите реагираха доста по-гъвкаво и уверено на локдауна през март 2021 г. Поредното "затваряне" не само не предизвика намаляване на обявите за работа, но се отчита и покачване – с 10% спрямо февруари 2021 г. и с цели 117% спрямо март 2020 г., сочи анализа на компанията.
Положителна тенденция се наблюдава във всички сектори.
От началото на годината се забелязва постоянна положителна тенденция в броя на обявите, публикувани във водещите сайтове за работа у нас.
С най-голям ръст са секторите "Строителство" (22%), "Счетоводство, одит, финанси" (17%) и "Административни дейности" (16%), следвани от секторите "Производство" (15%), "Логистика и транспорт" (14%) и "ИТ" (12%).
Анализът отчита, че секторът "Хотелиерство и ресторантьорство", при който в предходния месец се наблюдаваше значителен ръст (139%), за месец март остава почти непроменен, с покачване на броя на обявите в него с едва 0,4%.
Дяловото разпределение на обявите по сектори се запазва, както при предходния месец февруари, като с най-голям дял продължават да бъдат секторите "Търговия и продажби" (21%), "Производство" (16%) и "ИТ" (14%).
Тенденцията е положителна и във всички водещи областни градове. Ръстът на обявите за работа в тях е, както следва: София: 9%; Пловдив: 4%; Варна: 10%; Бургас: 17%; Русе: 6% и Стара Загора: 16%. Общият брой на обявите в тези градове се равнява на 71% от предложенията за работа в цялата страна.
Друга добра новина е, че локдауните вече не се отразяват толкова осезаемо на пазара на труда у нас. Данните от изминалия месец са илюстрация на по-голяма увереност и по-малка непредсказуемост от страна на работодателите, което се надяваме постепенно да доведе до стабилизиране на икономиката в страната.