Отчита се бум на хранителни зависимости по време на пандемията, предаде Нова тв. Британски учени предупреждават за негативния ефект от трайното затваряне вкъщи. Може ли да се стигне до ударна промяна в теглото и кои са най-засегнати?
Пътят към спортната зала по време на пандемия е доста по-труден. Не само заради ограничителните мерки, но и заради новите навици, които изграждаме заради изолацията. Трайното затваряне вкъщи отключва различни хранителни зависимости - от ударно трупане на килограми до другата крайност - анорексия и булимия.
Броят на тези състояния все повече расте, въпреки че и преди коронавируса над 30% от населението на Европа имаше проблеи с хранителните зависимости.
Според данните по време на локдауна средно всеки е добавил 4 кг. Най-засегнати са мъжете и децата. Месеци изолация предизвикват и стрес. Промяната в емоциите бързо води и до промяна във всекидневните навиците за Анастасия.
"Бях много стресирана, храненето ми тотално се обърка, стоенето вкъщи доведе до едно емоционално хранене. Лично аз се хранех много повече и много по-„мръсно” така да се каже", споделя тя.
Промяната в навиците си проличава и на кантара. По-лошото е, че и върху тонуса и здравето на Анастасия.
"Качих три кг за кратко, което не беше най-голямата драма. По-голямата драма беше, че самият организъм започват по съвсем друг начин да действа – метаболизмът ми се забавя, станах ленива, започнах да губя интерес към тренировките", разказва тя.
За много хора като Анастасия заместител на ежедневните навици се превръща храната. Това от своя страна води до опасни зависимости към всичко, което слагаме на трапезата, категорични са експертите по хранене.
"Ако някога сме говорили за емоционално хранене, сега вече то е абсолютен факт при всеки един от нас – защото малко или много храната компенсира емоциите, които не изпитваме от това, че сме затворени повече в къщи, социалните ни контакти са ограничени. Не е случайно, че по време на пандемията ставаме свидетели, че по стените на много хора в социалните мрежи е пълно с рецепти, снимане на храна – това преобладава в нашия живот", обясни диетологът Ипократис Пападимитракос.
"Ние с храната сме в едно определено отношение. По същия начин, както сме в любовни или други отношения с близки и приятели – по същия начин ние сме в отношения и с храната. Т.е. когато ни липсват емоции от социален характер, ние компенсираме с храната. И това води до едни крайности, които водят до нежелани последици", добави Камелия Буюклиева.
Резултатът е ударно трупане на килограми при едни и рязко сваляне на теглото при други. При всички обаче хранителните зависимости се превръщат в диагноза.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.