Европейската агенция по лекарствата (EMA) потвърди, че има "възможна" връзка между ваксината на АстраЗенека (чието ново име е Vaxzevria) и образуването на тробми. От Световната здравна организация (СЗО) са категорични обаче, че ползите са повече от вредите.
"И двете организации казаха, че е необходимо допълнително проучване, но съотношението полза към риск остава положително", заяви представителят на България в EMA проф. Илко Гетов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Образуването на тромби след ваксинация с Vaxzevria спада към "ултраредките ситуации", стана ясно от думите му.
"Смъртните случаи от тези проблеми са 18. Ако преизчислим риска да умрете от COVID-19 с това да умрете от ваксина, разликата е 5000 пъти. Далеч по-ефикасно е да поставите ваксина от това да умрете. Разбира се, тези случаи са наблюдавани в по-голяма популация, честотата е около 0,7, което е твърде ниско и спада към т.нар. ултраредки ситуации", обясни проф. Гетов.
И обяви, че EMA продължава с проучванията по отношение на Vaxzevria и другите ваксини срещу Ковид-19, като се надява нещата да се успокоят.
"Всичко се проверява, има точно разписани етапи за оценка на риска за разрешение. До 7 юли изискваме от AstraZeneca допълнителни предклинични данни от животни за механизми за възникване на такива инциденти. Тези проверки продължават и в момента, и са стартирани за останалите ваксини до 2023-2024 г. Ние показахме, че EMA е най-съвършената организация с решаването на тези проблеми", категоричен е проф. Гетов.
Представителят на България в EMA коментира и различните забрани, които се прилагат в другите страни по отношение на Vaxzevria и напомни, че точната препоръка на EMA е "внимателно приложение на ваксината при жени до 60 г.", но националната администрация трябва да вземе решение как да интерпретира препоръката.
"В западните страни АстраЗенека е поставяна предимно на млади хора, а РНК ваксините - предимно на възрастни", отбеляза проф. Гетов.
Според него приложението на втора доза Vaxzevria не представлява риск, тъй като тя играе ролята на "бустър" - подсилва ефекта на първата.
"Ако щеше да има проблем, той би се е появил след първата доза", поясни гостът в студиото.
Проф. Гетов е категоричен, че ваксината е безопасна за всички, освен определени рискови групи като пушачи и жени, които приемат контрацептиви. В останалите случаи той смята, че пълната забрана на ваксинациите при цели възрастови групи е безсмислена.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.